Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy?

Menopauza jest procesem fizjologiczny i neutralnym etapem w życiu kobiety. Dochodzi do niej w okolicach 50-tego roku życia i jest zazwyczaj ciężko znoszony. Jak więc o siebie dbać w tym czasie?

Problemy ze zdrowiem

W okresie menopauzy kobiety są narażone na problemy związane z ciśnieniem. Spowodowane jest to zmniejszoną produkcją hormonów, a głównie estrogenu. Powoduje to zwiększenie ciśnienia tętniczego, a zaniedbanie tego zjawiska może przyczynić się do rozwoju wszelkiego rodzaju chorób serca. Jeżeli chcesz uniknąć tego typu schorzeń i cieszyć się zdrową, późną starością powinnaś w tym okresie ograniczyć spożycie soli, kawy, alkoholu i tytoniu, oraz postawić na aktywność fizyczną.

Co zrobić?

menopauzaWażnym jest, byś zaczęła wprowadzać plan zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna jest w tym okresie bardzo istotna. Nie chodzi tutaj o bardzo intensywny wysiłek fizyczny, wystarczy, ze raz w tygodniu zafundujesz sobie poranny jogging lub wybierzesz się na zajęcia jogi. Świetnym patentem będzie wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń z córką lub koleżanką, co dodatkowo Cię zmotywuje. W ten sposób rozwiniesz również swoje kontakty towarzyskie i staniesz się szczęśliwsza. Istotne jest byś nie zamykała się w domu i sprawiła, ze ten okres twojego życia będzie ciekawy.

Kobiety powinny się regularnie badać już od najwcześniejszych lat swojego życia, jednak w tym czasie ilość badań kontrolnych powinna być wznoszona. Dzięki temu będziesz mogła wcześniej wyłapywać niepokojące objawy i im przeciwdziałać. Warto również zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Kobiety różnie przechodzą okres menopauzy, nie ignoruj złych symptomów swojego zdrowia psychicznego. W razie potrzeby udaj się do psychologa. Menopauza to kolejny etap życia kobiety, który może Ci dać wiele szczęścia i otworzyć drzwi do realizacji nowych celów i marzeń.