Jak dbać o formę, gdy siłownie są zamknięte?

Zamknięcie siłowni i klubów fitness z powodu epidemii koronawirusa sprawiło, że wiele osób musiało zrezygnować ze swojej regularnej aktywności fizycznej i pomyśleć o nowych sposobach na ruszenie ciała i pracę nad sprawnością fizyczną. Od wielu osób słyszymy, że uprawianie sportu i zachowanie zdrowego trybu życia w czasach epidemii nie jest proste , ale to nie prawda – o formę możesz dbać nawet wtedy, gdy siłownie są zamknięte a na dworze obowiązują  ograniczenia w kontaktach z ludźmi. Jak włączyć aktywność fizyczną do swojej codzienności, gdy większość czasu spędzasz w domu?

Jakie sporty mogę uprawiać poza siłownią?

Możliwości jest wiele, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Najprostszą odpowiedzią na brak możliwości wizyty w siłowni jest bieganie – nawet lekki jogging po okolicy, z daleka od dużych skupisk ludzi będzie lepszy dla organizmu niż siedzenie na kanapie i liczenie kiedy siłownie będą mogły otworzyć swoje drzwi. Co więcej, jeśli wybierasz na siłowni trening cardio (a wiele osób korzysta w klubach głównie z bieżni, stepperów i orbitreków), czas epidemii może być najlepszym motywatorem do zabrania biegu poza mury budynku i sprawdzenia, jak wiele dobrego może przynieść trening na świeżym powietrzu.

Kolejnym sposobem na zadbanie o formę przy zamkniętych siłowniach są treningi domowe. Wystarczy kilka akcesoriów do ćwiczeń dostępnych w sklepie z akcesoriami sportowymi, żeby i w domu popracować nad partiami mięśni, które aktywujesz w siłowni. Domowe treningi nie wymagają wiele miejsca czy organizowania odrębnego pomieszczenia na domową siłownię – ćwicz w salonie, na dywanie, przed telewizorem.

W sieci znajdziesz mnóstwo treningów domowych z minimalnym użyciem sprzętu, gwarantujących taki sam poziom zmęczenia jak na siłowni. Domowa aktywność fizyczna to naprawdę dobry substytut klubu fitness, a sama zmiana trybu treningowego może mieć pozytywny wpływ na Twój organizm i osiąganie celów fizycznych.

sklep z akcesoriami sportowymi

W wielu rodzajach ćwiczeń najważniejszym dodatkiem jest mata do ćwiczeń.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Zamknięte siłownie i kluby sportowe, ograniczenia w uprawianiu sportów zespołowych – czas epidemii może być trudny dla wielu sportowców i tych, którzy nie potrafią wyobrazić sobie codzienności bez aktywności sportowej. To właśnie w czasie, kiedy wiele osób utknęło w domu warto podjąć wysiłek i włączyć ruch do swojego codziennego rozkładu dnia – proste ćwiczenia fitness w zaciszu domowym usprawnią pracę Twojego organizmu, pomogą utrzymać formę wypracowaną przez zamknięciem siłowni, a jednocześnie włączą do treningu zupełnie nowy zestaw ruchów który pozytywnie wpłynie na ogólny rozwój ruchowo-mięśniowy.

Jako ludzie mamy tendencję do tego, by zamykać się w obrębie jednej dyscypliny sportowej. Biegacze biegają, fani fitnessu korzystają z zajęć zorganizowanych, a osoby pracujące nad masą mięśniową wybierają siłownię. Obserwując oferty sklepów z akcesoriami sportowymi nie trudno dostrzec jednak, że możemy kupić na własny użytek naprawdę wiele rodzajów akcesoriów i sprzętu pozwalających na trening w domu lub na dworze, bez potrzeby chodzenia do zamkniętego klubu.

Wykorzystajmy czas epidemii i ograniczeń jako szansę na zainteresowanie się zupełnie nowym trybem treningu i pracę nad wydolnością i siłą w zupełnie nowym wymiarze ruchów. Nawet 30 minut wysiłku przy treningu oglądanym w telewizji  czy online może zaspokoić Twoją potrzebę na ruch, zużyć nadmiar energii i pobudzić do działania, odwracając uwagę od przygnębiającej sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy.