Intercyza – brak zaufania czy przemyślane i rozważne podejście?
Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju podpisywanie intercyzy przedmałżeńskiej było dla wielu osób abstrakcją. Podejmowanie rozmowy na ten temat było pomijane i małżeństwo było zawierane nawet bez przeprowadzenia rozmowy o tym, czy warto. Wiele osób uważa, że intercyza jest równoznaczna z brakiem zaufania ze strony małżonków. Jednak czy rzeczywiście należy tak traktować tę kwestię? Czy podpisanie intercyzy jest spowodowane zazwyczaj brakiem zaufania lub wiary w to, że małżeństwo przetrwa czy może innymi kwestiami? Sprawdź więcej informacji na ten temat i zastanów się, czy w Waszym przypadku podpisanie intercyzy jest rozsądnym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić.
Czym jest intercyza i jakie są jej rodzaje?
Wielu osobom podpisanie intercyzy jednoznacznie kojarzy się z brakiem zaufania. Wydaje się także, że osoby, które decydują się na jej podpisanie jeszcze przed ślubem, nie pokładają dużej nadziei w tym małżeństwie, z góry zakładając, że będą musieli rozdzielać między siebie majątek. Takie postrzeganie tej kwestii wiąże się często z brakiem wiedzy. W rzeczywistości brak zaufania jest bardzo rzadko powodem tego, że pary podpisują intercyzę w trakcie małżeństwa lub jeszcze przed jego zawarciem. Intercyza majątkowa to specjalny dokument notarialny, który musi zostać podpisany przez obydwie strony (małżonków lub osoby planujące wziąć ślub, czyli nupturienci) w obecności odpowiedniego przedstawiciela prawnego, to znaczy notariusza. Taki dokument może mieć różne skutki, które zależą od wybranego rodzaju intercyzy. Powodów do podpisania tego dokumentu również jest naprawdę wiele i często związane są one przede wszystkim z działalnością zawodową i biznesową prowadzoną przez małżonków lub przez jednego z nich. Istnieje bowiem wiele kwestii nie tylko finansowych, ale przede wszystkim dotyczących odpowiedzialności prawnej w sprawach biznesowych.
Istnieją cztery podstawowe typy intercyzy majątkowej, którą małżonkowie lub przyszli małżonkowie mogą zdecydować się, podpisać:
- intercyza rozszerzająca wspólność majątkową,
- intercyza ograniczająca wspólność majątkową,
- intercyza ustanawiająca rozdzielność majątkową,
- intercyza ustanawiająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Każda z opcji może sprawdzić się w nieco innej sytuacji i ograniczona jest przepisami i regulacjami prawnymi. Dlatego też podpisanie intercyzy oraz wybór konkretnego jej rodzaju warto poprzedzić wizytą u prawnika. Pomoże on w rozszyfrowaniu, co dokładnie oznaczają poszczególne terminy i na pewno skutecznie doradzi Wam, jaka opcja będzie najlepszym rozwiązaniem w Waszej sytuacji.
Podpisywać, czy nie – jak podjąć decyzję?
Decyzja o tym, czy chcecie podpisać intercyzę małżeńską lub przedmałżeńską, powinna zależeć w stu procentach od Was. Warto naprawdę dobrze przeanalizować Waszą sytuację i zastanowić się wspólnie, czy podpisanie takiego dokumentu ma w tej sytuacji sens i da Wam większe poczucie niezależności lub wbrew pozorom przyczyni się nawet to poczucia większego zaufania względem siebie. Powodów, przez które małżeństwa decydują się na podpisanie intercyzy w celu posiadania rozdzielności majątkowej, jest naprawdę wiele. Mogą być one na przykład związane z długami lub koniecznością płacenia alimentów poprzedniej małżonce lub małżonkowi. Wtedy intercyza pozwala na zabezpieczenie przynajmniej części majątku małżeństwa, ponieważ w takiej sytuacji pod uwagę brane będzie tylko to, co posiada osoba obciążona należnościami.
Intercyzę małżeńską można podpisać w dowolnym momencie.
Dlatego też, jeśli Wasza sytuacja finansowa uległa zmianie i czujecie, że być może będzie to w Waszym przypadku dobre rozwiązanie, to koniecznie to przedyskutujcie. Dobrym wyborem będzie również udanie się do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Pomoc prawnika może okazać się nieoceniona podczas podejmowania tej trudnej, ale także bardzo ważnej decyzji. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby dowiedzieć się, jakie macie na danym etapie możliwości oraz przede wszystkim skonsultować z nim, czy Wasza decyzja naprawdę ma w danej sytuacji sens. Przedstawi on Wam wszystkie korzyści płynące z podjęcia decyzji o podpisaniu intercyzy oraz wszelkie plusy zadecydowania, że jednak jej nie chcecie. Możliwości jest wiele, a zawiłości prawne mogą znacznie utrudniać podjęcie właściwej decyzji, dlatego warto wesprzeć się profesjonalną wiedzą prawnika, który odpowie na wszystkie Wasze pytania, zanim udacie się do notariusza.