Hity disco polo – kto za granicą chętnie słucha naszych piosenek?

Disco polo budzi emocje nie tylko w Polsce. Coraz częściej chwytliwe piosenki zyskują sympatię poza granicami naszego państwa. W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować ponowny wzrost zainteresowania tym gatunkiem muzyki. Czy ktoś poza Polakami docenia disco polo?

 

Historia disco polo

Disco polo zna każdy z nas, jednak niewiele osób może dokładnie określić czym właściwie ono jest i jaką ma historię. Disco polo jest gatunkiem muzycznym, który powstał w Polsce w latach 90 XX wieku. Początkowo nazywany był muzyką chodnikową lub podwórkową. Największa popularnością disco polo cieszyło się w latach 1995-1997, i to właśnie wtedy powstało najwięcej do dziś kultowych hitów. Co ciekawe gatunek ten wywodzi się z muzyki weselnej, która była wykonywana przez specjalne zespoły z repertuarem piosenek ludowych.

 

Piosenki znane i śpiewane

hity disco polo - polska muzykaOd momentu występu na sylwestrze w Zakopanem ogromną popularnością może pochwalić się Sławomir Zapała, znany jako po prostu Sławomir. Jest to polski aktor, showman, a także od niedawna lubiany i chętnie słuchany wykonawca piosenek disco polo. Utwór, który zapewnił mu sławę „Miłość w Zakopanem”, który został wykonany na wspomnianym sylwestrze został wysłuchany przez ponad 90 tysięcy ludzi zgromadzonych pod sceną. Dzięki temu Sławomir uzyskał rzeszę fanów również spoza granicy Jego piosenek słuchają przede wszystkim nasi sąsiedzi Słowacy, Czesi czy Ukraińcy. Sławomir posiada nawet swój kanał w serwisie YouTube liczący ponad 502 tys. subskrypcji.

Myśląc o polskim disco polo od razu nasuwa się Zenek Martyniuk w mediach określany obecnie nawet mianem „Króla Disco Polo”. Nie można się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że jego piosenek takich jak „Przez Twe oczy zielone” czy „Królowa nocy” bawią się miliony osób w całej Polsce jak i poza granicami. Sympatię zyskał on podobnie jak Sławomir wśród naszych sąsiadów. W naszym kraju jego piosenki możemy usłyszeć zarówno podczas wesel, na imprezach ale również w radio.

Stare hity także są rozpoznawalne na całym świcie. Hity takie jak „Jesteś szalona”, „Mydełko Fa”, czy „Majteczki w kropeczki” są znane w Europie zwłaszcza wśród starszych osób. Mimo, że głównymi słuchaczami wciąż pozostają Polacy, coraz chętniej starają się oni zapoznać obcokrajowców  z poniekąd elementem naszej kultury. Nowsze piosenki disco polo mają znacznie łatwiej zdobyć zagraniczną publikę ze względu na możliwości jakie daje nam internet. Promowanie piosenek, które niekiedy stają się viralami, sprawia że chwytliwe nuty mogą dotrzeć niemal wszędzie.

 

Skąd bierze się popularność disco polo w Polsce i za granicą?

Piosenki disco polo są wykonywane nie tylko na weselach. Ich popularność napędza Internet, a chętni do jej słuchania skutecznie dbają o to by trafiły one do szerszej publiczności.

Nie możemy zapomnieć również o wszystkich Polakach znajdujących się na stałe za granicą. To przede wszystkim dzięki nim piosenki disco polo trafiają do obcokrajowców. Powrót mody na disco polo poza granicami Polski rozszerza się również dzięki Internetu. Popularne zazwyczaj zabawne piosenki są chętnie oglądane i przekazywane dalej za pomocą sieci. Również portale takie jak YouTube przyczyniają się do rozpowszechniana polskich hitów, które są dostępne do odsłuchania. Interesujące, niekiedy parodiowe teledyski zachęcają do ponownego kliknięcia w przycisk „odtwórz”, co sprawia, że polskie utwory disco polo mają miliony wyświetleń.