Gdzie kupować zdrową żywność

Z chęcią zdrowego odżywiania, często wiążę się problem wysokiej ceny takich produktów. W ostatnim czasie coraz więcej sklepów tworzy specjalne działy ze zdrową żywnością, jednak nie zawsze etykieta ‘’zdrowe” faktycznie oznacza, że mamy do czynienia z wartościowym produktem. W taki razie gdzie możemy kupić zdrową żywnością i jak się upewnić, że jest ona warta zakupienia?

Mieszkańcy wsi mają tutaj ułatwione zadanie, bowiem mogą oni zakupić produkt bezpośrednio od producenta. Wciąż w małych miejscowościach ludzie produkują domowe masła, sery, miód, tam znajdziesz „ekologiczne jajka”, oraz mięso z kurczaka bez sterydów. Jeżeli mieszkasz w mieście, też możesz popytać. Może twoi znajomi mają rodzinę na wsi i mogą popytać w twoim imieniu? W ten sposób również wspieramy lokalnych producentów i rolników.

Kolejnym świetnym  miejscem są targi i ryneczki, wypełnione zdrową żywnością. Tutaj również należy uważać, im mniej modelowe stoisko, a asortyment mniejszy tym prawdopodobniej zdrowsze jedzenie. Warto się dowiedzieć, czy sprzedawca jest również producentem tych produktów, czy jedynie pośrednikiem, który nie wie na dobrą sprawę co sprzedaje. Bardzo istotnym jest poznanie sezonowości owoców i warzyw, sprzedawane poza sezonem na pewno nie są ekologiczne i wychodowane naturalnie.

zdrowa-zywnosc-na-sniadanie

Sklepy ze zdrową żywnością to oczywista i pewna opcja, jednak niestety zazwyczaj droższa. W dobrym sklepie tego typu sprzedawca będzie doskonale znać sprzedawany asortyment i może nam doradzić w licznych kwestiach. Niestety jednak tego typu sklepy nie są jeszcze spopularyzowane w Polsce i mało kto może się cieszyć jego dobrodziejstwami. W taki wypadku na pomoc nadchodzi Internet, gdzie za pomocą kilku kliknięć możemy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty. Jednak musi być to sprawdzony sklep internetowy, bowiem w sieci łatwo o oszustwa.

Ostatnim, chyba najbardziej wartościowym źródłem zdrowej żywności jest nasza kuchnia. Sami możemy stworzyć przepysznej, zdrowe produkty, przy czym będziemy mieć pewność co zawierają i w jakich ilościach.

  • Dietetyczne ciastka,
  • batoniki,
  • soki,
  • konfitury,
  • a nawet makarony.

W Internecie i księgarniach roi się od stron i książek z dietetycznymi przepisami. Sami możemy stworzyć produkty które będą zdrowe i smaczne. Dodatkowo jest to bardzo duża oszczędność, a wysiłek przy tym bardzo mały.

Warto się przekonać, gdyż jest to często tylko odpowiednia rutyna i nawyk.

Spróbuj samodzielnie upiec chleb, zrobić jogurt, zasiać zioła w doniczce. Poprawisz tym stan swojego zdrowia, portfela, a być może nawet zyskasz nowe hobby i sprawisz sobie wielką radość.

Wiele osób nazywa modę na zdrową żywność przesadzanie, popisywaniem się i zbędnym komplikowaniem sobie życia. Jednak czy nasz zdrowie nie jest wart zachodu?