Gąbki do makijażu i pędzle – jak wybierać niezbędne akcesoria do makijażu

Wykonanie pięknego, nawet najprostszego makijażu bez odpowiednich narzędzi i techniki może być naprawdę trudne. Nawet najlepszy podkład nie będzie trzymał się skóry, jeśli wklepiemy go w nią niedbale za pomocą palców, szczególnie jeśli będzie to podkład gęsty, kryjący, wymagający dużej precyzji pracy. Dobór odpowiednich pędzli i gąbek do makijażu nie należy jednak do najłatwiejszych, szczególnie gdy mamy dziś tak wiele możliwości. Pędzle do podkładu, pudru, różu, bronzera, konturowania i blendowania, tuż obok nich gąbki o przeróżnych kształtach, niejednokrotnie podzielone na dodatkowe podkategorie, a dodatkowo cały arsenał pędzli do oczu i ust – nic dziwnego, że można się pogubić. Jak zatem wybierać niezbędne akcesoria do makijażu, by zawsze mieć pod ręką wszystko, co niezbędne?

Gąbki do makijażu – kiedy stosować i jak dobierać?

 

BeautyBlender – gąbka do makijażu ze sklepu Glowstore.pl

Gąbki do makijażu zyskały popularność stosunkowo niedawno, jednak dziś trudno wyobrazić sobie perfekcyjny makijaż bez ich użycia. Najczęściej stosowane w duecie z kosmetykami płynnymi i kremowymi gąbki, których najbardziej rozpoznawalnym przykładem jest dziś Beauty Blender, to zdecydowanie łatwy sposób na osiągnięcie efektu „drugiej skóry”. Lekko zamoczona i dobrze odciśnięta z wody gąbka nie wciąga produktu do środka, ale pozwala na dokładne wklepanie go w powierzchnię skóry tak, by końcowy efekt wyglądał jak najbardziej naturalnie.

 

Wykończenie, jakiego można spodziewać się po makijażu z użyciem gąbeczki jest znacznie delikatniejsze niż w przypadku pędzli, przez co BeautyBlender i inne podobne produkty tak dobrze spisują się przy makijażu codziennym, świeżym, nie wymagającym mocnego krycia. Nietypowy kształt łezki gwarantuje łatwy dostęp gąbki do drobnych kącików wokół nosa czy pod okiem sprawiając, że gąbki z powodzeniem sprawdzają się przy nakładaniu podkładu, pudru i korektora. Niestety, znacznie trudniej nimi konturować twarz (choć i to nie jest niemożliwe z odpowiednimi kosmetykami)

Pędzle do makijażu – rodzaje, techniki i kryteria wyboru

Pędzle do makijażu BH Cosmetics z GlowStore.pl

Pędzle do makijażu istnieją na rynku kosmetycznym właściwie od zawsze, dając zarówno charakteryzatorom jak i amatorom naprawdę szeroki wybór rodzajów i idących za nimi efektów końcowych makijażu. Choć wymagają do pracy nieco więcej wprawy i techniki niż gąbeczka, za pomocą pędzli można osiągnąć znacznie więcej – trudno obejść się bez nich przy makijażu oczu, konturowaniu czy korekcji kolorów. Już w samej kategorii pędzli do twarzy można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów: pędzle do podkładu (płaski i flat-top), korektora, pudru i konturowania to te, których nie powinno zabraknąć do wykonania pełnego makijażu. Skupiając się na podkładzie, za pomocą pędzla płaskiego można uzyskać efekt dobrego krycia, ale często trzeba się przy tym mocno napracować – źle nałożony podkład wygląda tu jak maska lub gruba warstwa farby nałożonej na płótno. Pędzle flat top pozwalają doskonale wetrzeć produkt w skórę i uzyskać naturalny efekt rozmycia, ale trudno pracuje się z nimi przy skórze suchej, podatnej na podrażnienia i mocno porowatej.

Gąbka do makijażu czy pędzel do podkładu – co wybrać?

Zarówno gąbki jak i pędzle mogą dać idealne wykończenie makijażu, dlatego też wybór jednego z nich powinien być przede wszystkim uzależniony od twoich indywidualnych preferencji i umiejętności. Gąbki określa się często narzędziem łatwiejszym, choć w praktyce i do nich potrzebna jest spora dawka cierpliwości, jeśli makijaż ma wyglądać idealnie. Są też sytuacje, w których pędzel staje się zwyczajnie niezastąpiony i o wiele bardziej higieniczny niż gąbka. Nie ma więc jednego lepszego wyboru – dobre gąbki i pędzle do makijażu są w równym stopniu niezastąpione, jeśli chcesz by twój makijaż zawsze wyglądał dobrze i profesjonalnie.