Fryzjer męski czy barber shop – jakie są różnice?
O fryzjerach słyszy się zdecydowanie częściej, np. w niewielkich miejscowościach oraz na wsiach trudno spotkać barber shop. Niektórzy używają tych pojęć wymiennie i nazywają barberów fryzjerami – a to błąd. Jedna osoba może specjalizować się w tych dwóch dziedzinach, a więc nie powinno dziwić spotkanie fryzjera barbera we Wrocławiu, ale nie jest tak zawsze. Barber pracuje częściej na brodzie, a fryzjer na włosach na głowie.
Oferowane przez tych specjalistów usługi różnią się, a wykorzystywane przez nich akcesoria również są odmienne. Mimo że obie profesje polegają na dbaniu o włosy, to fryzjer częściej trzyma w dłoni nożyczki, a barber brzytwę lub trymer.
Salon fryzjerski
Chyba każdy wie, jak wygląda wizyta w salonie fryzjerskim. Umycie włosów, rozgoszczenie się na fotelu, ustalenie kierunku działania, strzyżenie, suszenie i modelowanie – to najprostsza i chyba najczęściej spotykana opcja u fryzjera męskiego. U fryzjera mężczyźni mogą wybrać klasyczne cięcie lub zdecydować się na coś bardziej awangardowego. Możliwe jest też farbowanie włosów. Większość salonów fryzjerskich oferuje czynności pielęgnacyjne. Są to np. keratynowe prostowanie lub botoks włosów. Dobry fryzjer na pewno odpowiednio doradzi, jaka fryzura będzie pasować do kształtu twarzy i rodzaju włosa.
Barber shop
Baber to mistrz, jeśli chodzi o stylizację brody. Potrafi nadać jej wyjątkowy i modny kształt wykorzystując nowoczesne techniki. Oprócz klasycznych rozwiązań usługą wartą uwagi w barber shopie jest farbowanie typu cover, czyli subtelne ukrycie siwych włosów – zarówno tych na brodzie, jak i na czubku głowy. Zabiegi pielęgnacyjne nie występują tylko u fryzjera, barber we Wrocławiu również oferuje małe SPA swoim klientom, są to np. masaże, maseczki i peelingi.
Barber shop jest miejscem, w którym można poznać podstawowe zasady dbania o brodę. To dobry wybór dla każdego, kto marzy o posiadaniu gęstego i lśniącego zarostu, ale nie wie, jak osiągnąć pożądany efekt. Wykorzystywane przez barbera kosmetyki służą do pielęgnacji brody. Są to różne spraye, proszki i olejki.
Różnice nie tylko w oferowanych usługach, ale również wystroju i klimacie
Barber shopy dostosowane są do swoich klientów. Męskie wnętrza charakteryzują się często surowymi klimatami – betonowymi lub ceglanymi ścianami. Charakterystycznym znakiem zakładu barbera jest umieszczony przed drzwiami historycznie istotny barber pole, czyli biało-czerwono-niebieski słupek. Dla wielu mężczyzn cenne jest właśnie to, że do barber shopu przychodzą sami panowie, dzięki temu mogą czuć się wyjątkowo i bardziej komfortowo.
Salony fryzjerskie zazwyczaj przeznaczone są dla wszystkich – dla kobiet i dla mężczyzn. Dlatego też ich wystrój jest bardziej uniwersalny. W środku można spotkać najróżniejsze wystroje, jednym z częściej spotykanych jest styl glamour.
Jeśli chodzi o wyposażenie, to zauważalną różnicą są fotele. Fotele u barbera są nieco większe i umożliwiają zmianę kąta siedzenia. Takie odchylanie jest przydatne, kiedy konieczne jest podgolenie zarostu przy szyi. W barber shopach najczęściej znajduje się też więcej myjek niż u fryzjera. Są one umiejscowione nawet na stanowisku barbera, tuż przy lustrze. W zakładzie fryzjerskim stosuje się zwykłe skórzane fotele, których wysokość można regulować, a liczba myjek jest raczej ograniczona.
Przygotowanie do usługi
Różnicą w wizycie u fryzjera męskiego a barbera jest to, że do tego drugiego trzeba się przygotować. Nie chodzi tu o działanie tuż przed umówionym terminem, ale o stałą pracę nad swoją brodą. Używanie dopasowanych kosmetyków znacząco poprawi jej jakość i praca barbera przyniesie lepsze efekty. Oczywiście podobne czynności pielęgnacyjne powinno też się wykonywać z włosami, ale nawet bardzo zniszczone włosy można uratować poprzez podcięcie czy odpowiednią usługę pielęgnacyjną.
Do kogo się udać na wizytę?
Usługi barbera/fryzjera we Wrocławiu są bardzo cenne dla każdego mężczyzny. To, który salon zostanie wybrany, powinno zależeć od potrzeby oraz sytuacji. Potrzeba ścięcia długich włosów powinna skierować do fryzjera męskiego, natomiast chęć wystylizowania brody lub ogolenie głowy na łyso – do barber shopu.