Dwa oblicza chirurgii plastycznej

 Chirurgia plastyczna jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych dziedzin medycyny. Przyczyny można upatrywać w szczególnie głośnych sprawach znanych osób, które chcąc upiększyć własne ciało – mówiąc delikatnie – przesadzały z rozmachem zabiegów, przez co efekt końcowy nierzadko był daleki od zadowalającego. Nazwiska rodem z Hollywood, które się najzwyczajniej w świecie oszpeciły na własne życzenie moglibyśmy wymieniać bez końca, ale nie to jest istotą tego wpisu. Prawda jest taka, że leczenie własnych kompleksów to tylko niewielka część chirurgii plastycznej, która swoimi korzeniami sięga aż starożytnego Egiptu, w którym znaleziono udokumentowane zabiegi datowane na 2500 p.n.e.

Historia w pigułce

Pierwsze zabiegi chirurgiczne wyglądały zupełnie inaczej niż te, które przeprowadzane są dzisiaj praktycznie codziennie na całym świecie. Mimo oczywistych różnic technologicznych, idea która przyświecała pierwotnym chirurgom  była zbieżna z teraźniejszą: poprawa jakości życia osobom poszkodowanym. Wszystko zaczęło się od prób naprawy wad wzroku, czy zszywaniu i plastycznej modyfikacji ran, jakie odnoszone były na porządku dziennym we wszelkiego rodzaju ówczesnych bitwach i potyczkach. Dzisiaj – dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu – możemy skorzystać z takich zabiegów jak przyszycie utraconej kończyny, przeszczep martwych tkanek skórnych czy operacje wrodzonych wad genetycznych.

Dzisiejsze realia

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim nadzieję dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku różnej maści wypadków. Codziennie na całym świecie dochodzi do niezliczonej ilości wypadków komunikacyjnych, z których spora część poszkodowanych zostaje poważnie raniona. Wykorzystując zaawansowane techniki chirurgii plastycznej, część z tych osób nie zostaje pozbawiona szans na życie. Naturalnym już jest przeprowadzanie takich operacji jak zaszywanie poważnych, otwartych ran, przyszywanie palców, a nawet całych kończyn, czy skomplikowane zszywanie uszkodzonych tętnic. Te wszystkie zabiegi, wbrew powszechnie panującej opinii, również wywodzą się z chirurgii plastycznej.

Nowoczesne technologie w połączeniu ze współczesną wiedzą umożliwiają również przeszczepy skóry dla osób po poważnych poparzeniach. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z bliznami w wyniku poparzenia 3 stopnia, które są nieodwracalne. Z pomocą przychodzi operacja polegająca na przeszczepie zdrowych tkanek w miejsce tych obumarłych, po której stan pacjenta prezentuje się nierzadko niewiele odmiennie, niż sprzed wypadku.

Kolejnym ważnym aspektem wykorzystania chirurgii plastycznej w poprawie jakości życia ludzi jest zwalczanie zmian nowotworowych w obrębie skóry. Niestety, ale w XXI wieku nowotwory zaliczają się do grupy chorób cywilizacyjnych, i odsetek osób dotkniętych właśnie czerniakiem stale się zwiększa. Pocieszające jest to, że w przypadku wczesnego wykrycia choroby, leczenie przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji i chory bardzo szybko może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Temat jest oczywiście zdecydowanie obszerniejszy, po więcej informacji zapraszam pod adres: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-plastyczna,126.htm