Drabinka rehabilitacyjna i jej cechy
Ćwiczenia, zwłaszcza w przypadku osób z niepełnosprawnością lub wracających do zdrowia po ciężkim urazie, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Aktywność fizyczna jest istotnym elementem naszego życia, dlatego bez względu na różne przypadłości warto wprowadzić ćwiczenia, które pomogą w utrzymaniu ciała w odpowiedniej kondycji.
Doskonałym narzędziem do ćwiczeń jest drabinka rehabilitacyjna. Aby rehabilitacja była odpowiednio przeprowadzona, warto korzystać z dodatkowego sprzętu, którego działanie będzie miało doskonały wpływ na kondycję oraz elastyczność pacjentów. Właśnie w taki sposób działa drabinka rehabilitacyjna, umożliwiająca rehabilitantowi na przeprowadzanie różnego rodzaju ćwiczeń. Czym wyróżnia się drabinka rehabilitacyjna i do czego służy? Dlaczego warto z niej korzystać?
Drabinka rehabilitacyjna – co to jest?
Drabinka rehabilitacyjna zaliczana jest jako jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetów rehabilitacyjnych lub sal treningowych. Współcześnie można znaleźć ją również w domach, gdzie służy jako wielofunkcyjny przyrząd do ćwiczeń. Czym zatem jest drabinka gimnastyczna? Narzędziem, które pozwala na rehabilitację niemal każdej partii ciała. Z jej pomocą można wykonywać ruchy, których samodzielnie ciało nie jest w stanie. Dodatkowo ćwicząc na drabince rehabilitacyjnej nie tylko szybko wracamy do zdrowia, ale również wspomagamy naturalną postawę ciała i wiele innych procesów.
Drabinka rehabilitacyjna uznawana jest za urządzenie, które może służyć w niemal każdych warunkach. Do jej zamontowania wystarczy kawałek ściany, a do ćwiczeń trochę dodatkowej przestrzeni, aby swobodnie wyprowadzać wszystkie ruchy. Drabinka najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci, które wymagają korekcji postawy, a także do rehabilitacji – zwłaszcza osób starszych.
Podstawowe funkcje i zastosowanie drabinki rehabilitacyjnej
Drabinka rehabilitacyjna służy do rozbudowy mięśni, a także ich wzmocnieniu. Przede wszystkim wykorzystuje się ją w procesie rehabilitacji po wypadkach, urazach, operacjach lub zabiegach. W przypadku dzieci drabinka jest wykorzystywana do korekcji wad postawy, a za pomocą odpowiednich ćwiczeń można osiągnąć spektakularne rezultaty. Oprócz tego drabinka może służyć jako narzędzie do rozciągnięcia ciała i jego wysmuklenia.
Przy wyborze drabinki rehabilitacyjnej warto kierować się jej szczególnymi cechami, a także kupować jedynie sprzęt posiadający odpowiedni certyfikat CE. Najlepiej sprawdzają się drabinki drewniane, które można montować przy ścianie. Posiadają one solidną, bezpieczną konstrukcję, która nie tylko ułatwia wykonywanie ćwiczeń, ale również sprawia, że są one niezwykle komfortowe. W przypadku drabinek rehabilitacyjnych powinny mieć one owalne szczeble, najlepiej wykonane z mocnego drewna bukowego.
Decydując się na zakup drabinki rehabilitacyjnej należy zwrócić uwagę na rozkład szczebli. Optymalna odległość pomiędzy szczebelkami wynosi 13 centymetrów (jeśli nie liczymy szczebelek) lub 16 centymetrów (jeśli liczymy szczebelki). Pozwala to maksymalny komfort podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń, bez względu na przypadek oraz wiek.
Zalety wykonywania ćwiczeń z drabinką rehabilitacyjną
Drabinki rehabilitacyjne to podstawowy element wyposażenia gabinetów, gdzie przeprowadzane są zajęcia z rehabilitacji. Ich główną zaletą jest fakt, że można ćwiczyć na nich w dowolnym wieku, bez względu na to, czy rehabilitacja jest prowadzona po trudnej chorobie, operacji czy dla osób z niepełnosprawnością. Rehabilitant może dzięki niej wprowadzać wiele sekwencji ruchów, dzięki czemu ćwiczone są wszystkie partie ciała.
W przypadku wykorzystania drabinki rehabilitacyjnej w domu, może ona spokojnie zastąpić treningowego partnera, pozwalając osobie ćwiczącej na wykonanie dokładnie tych samych ruchów, które do tej pory wymagały asysty.
Do zalet drabinki rehabilitacyjnych bez wątpienia należy fakt, że można wykonywać przy niej zarówno rozgrzewkę, trening zasadniczy oraz późniejsze rozciągnie, które jest znacznie bardziej efektywne niż to wykonywane na macie lub innych urządzeniach. Drabinka doskonale sprawdza się przy chęci zachowania zdrowego kręgosłupa, a także wzmocnienia i rozciągnięcia poszczególnych partii mięśniowych.
Jaką drabinkę rehabilitacyjną kupić?
W przypadku decyzji o kupnie drabinki rehabilitacyjnej warto pamiętać o tym, że powinna być ona zaprojektowana i przetestowana zgodnie z normą PE-EN 12346. Dzięki temu zyskujemy pewność, że będzie ona bezpieczna w użytkowaniu. Drabinkę warto również kupić w specjalistycznym sklepie, który oferuje profesjonalny sprzęt do rehabilitacji.