Domowe wizyty pielęgniarki
Od bardzo dawna znane są domowe wizyty pielęgniarek i lekarzy. Wiele jest bowiem osób, które nie są w stanie codziennie dojeżdżać do szpitala, by podłączono mu kroplówkę. Duża część pacjentów jest leczona w domu – zależy to od ich stanu i woli. Pielęgniarka, jako nieoceniona pomoc lekarska, ma wiele obowiązków. Przede wszystkim, do jej zadań należy podawanie kroplówek choremu i dezynfekowanie ran. Dodatkowo, jeśli trzeba – pobierana jest krew i inne materiały do badań.
Pielęgniarki oprócz pracy w szpitalu lub w przychodni, często podejmują się dodatkowych zadań. Często jednak możemy mieć do czynienia z pielęgniarką, której praca polega jedynie na odwiedzaniu osób chorych w ich domach. Pacjenci często leczeni są w domu, jednak nie we wszystkich przypadkach. Rodziny chorego lub sam pacjent podejmuje decyzję o takim leczeniu.
Pomoc pielęgniarki obecnie
Pielęgniarka, która odwiedza chorych w ich domach, przede wszystkim zmienia im opatrunki, oczyszcza rany oraz zakłada nowe kroplówki wymieniając stare wenflony. Każdy, kto leczony jest w domu, ma pełne prawo do korzystania z takich usług. Pielęgniarka zawsze wyposażona jest w różnego rodzaju waciki, bandaże, gazy, dodatkowe wenflony i kroplówki. Zazwyczaj wizyty domowe odbywają się jedna po drugiej. W szpitalu istnieje specjalna lista pacjentów, którzy korzystają z wizyt pielęgniarek. Wizyty te są specjalnie rozpisane, by pacjenci na czas dostawali nową dawkę leków i substancji odżywczych, podawanych przez kroplówkę. Na każdy szpital przypada kilka lub kilkanaście pielęgniarek, których zadaniem jest odbywanie wizyt domowych. Ilość specjalistek zależy od wielkości szpitala i od ilości pacjentów.
Komu pomoże pielęgniarka?
Wiele osób nie docenia roli pielęgniarek. Jednak stanowią one dużą część kompetentnego personelu, dlatego powierza się im tak odpowiedzialne zadania. Wizyty pielęgniarek są dużym odciążeniem dla wielu pacjentów. Gdy zapada decyzja o wypisaniu pacjenta ze szpitala, a obowiązek leczenia nadal należy do lekarzy, podejmuje się właśnie takie działania. Zdarza się, że pielęgniarki odwiedzają chorych wraz z lekarzem prowadzącym leczenie. Jednak najczęściej są to jednoosobowe wizyty. Ilość czasu spędzana w domu chorego jest zależna od jego stanu, od liczby pacjentów danego dnia i od typu zabiegów, jakie trzeba wykonać. Niektórzy bowiem potrzebują jedynie wymiany wenflonu i podłączenia nowej kroplówki. Jednak duża ilość pacjentów, zwłaszcza w wieku starczym, wymaga nieco więcej uwagi. Osoby chorujące na raka, będące w stanie śpiączki czy też chorujące na porażenie mózgowe itp., wymagają stałej opieki domowej.
Zadania pielęgniarek należą do odpowiedzialnych – każdy chory może więc liczyć na fachowe podejście ze strony personelu szpitala. Jako że wiele osób korzysta z wizyt domowych, pielęgniarek przybywa, więc każdy chory leczony w domu może liczyć na taką pomoc, np. od Pielęgniarki Jadwigi Urban.