Dobra rozrywka dla całej rodziny

Nie każdy rodzić ma dziś czas i siłę, by czytać swoim dzieciom bajki do snu. Nie każdy też ma talent, do modulowania głosem i nadawania klasycznym opowieściom prawdziwego charakteru. Nie jest to jednak powód, by całkowicie rezygnować z tak podstawowych i ponadczasowych rozrywek, przy których bawi się nie tylko maluch, ale i cała rodzina. Słuchowiska bajek stworzono specjalnie po to, by każdy mógł cieszyć się klasykami w zupełnie nowym, być może zaskakującym wydaniu. Czytane przez aktorów i profesjonalnych lektorów bajki mają szansę w pełni pochłonąć uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Dlaczego warto stawiać na słuchowiska i gdzie szukać tych najlepszych?

Zalety słuchowisk

Wiele metod oswajania dziecka z opowieściami i dłuższymi bajkami zakłada, że obecność dodatkowych bodźców wzrokowych w postaci obrazków czy ruchomego wideo sprawi, że maluch skupi się na historii i nie znudzi nią tak szybko. Jak jednak pokazuje popularność słuchowisk wśród coraz większego grona rodziców, opiekunów i nauczycieli, postawienie wyłącznie na bodźce słuchowe może nieść za sobą naprawdę wiele korzyści.

bajki dla małych dzieciDzięki konieczności całkowitego poświęcenia uwagi słuchaniu, dziecko ćwiczy swoją koncentrację i wyobraźnię, która jest przecież jedną z najpiękniejszych części dzieciństwa. To właśnie słuchając bajki dziecko tworzy w głowie indywidualne wyobrażenie bohaterów, nadając im cechy, które jest w stanie na jej podstawie wywnioskować. Tak stworzona w głowie kraina często pobudza dziecko do wewnętrznego rozwoju historii ponad to, co usłyszało ono w samych słuchowisku. Efekty wizualne spotykane w kolorowych książeczkach czy bajkach telewizyjnych to w istocie ograniczenie myśli i kreatywności dziecka.

Rozwój wyobraźni to jednak nie jedyny atut słuchowisk. Przekazana w formie słuchowej treść książki pozwala ćwiczyć pamięć, koncentrację i wymowę dziecka, przygotowując je do późniejszych etapów rozwoju i edukacji w sposób, który ciężko powtórzyć stosując wyłącznie historie obrazkowe.

Słuchowiska bajek – rozrywka dla całej rodziny

Klasyczne bajki takie jak Czerwony Kapturek czy Śpiąca Królewna wcale nie muszą być kierowane wyłącznie do malucha. Ich ponadczasowe przesłanie przekazane w formie pięknej polszczyzny czytanej przez najlepszych aktorów i lektorów, uzupełnione o klasyczną muzykę i ciekawe efekty dźwiękowe to klimat, który niepostrzeżenie wciągnie także dorosłych. W szybkim trybie życia codziennego zapominamy często, jak piękny potrafi być nasz rodzimy język. Tego typu bajki są najlepszym sposobem na powrót do korzeni i pogłębianie własnego słownika razem z dzieckiem.

Słuchowiska to także doskonałe uzupełnienie rodzinnych podróży samochodowych. Włączone podczas dłuższej przejażdżki nie tylko uspokoją malucha i odwrócą jego uwagę od hałasu ulicy, ale stworzą też doskonałe, wyciszające tło dla dorosłych, dając im zasłużoną chwilę umysłowego odpoczynku.

Gdzie znaleźć słuchowiska bajek?

Rozweselające, uczące, pełne niespodziewanych zwrotów akcji, zaskakujących efektów dźwiękowych i zawsze kończące się morałem – słuchowiska bajek to dobra rozrywka dla całej rodziny. Gdzie szukać tych w najlepszym wydaniu, nie będących po prostu czytaniem książki przez lektora? Portal bajki-grajki.pl powstał z myślą o rodzicach, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku coś więcej, niż zwyczajną historyjkę na dobranoc. Pełen audiobooków wydawanych niegdyś na płytach winylowych, jak i nowocześniejszych wydań klasycznych bajek zestaw przeniesie rodziców i ich pociechy w prawdziwie zaczarowany, kolorowy świat historii, od których trudno się oderwać. Potwierdzają to rodzice, którzy chętnie korzystają ze słuchowisk od lat i nie wyobrażają sobie odstawienia ich na rzecz monotonnego czytania czy bajek telewizyjnych.