Dlaczego warto mieć w gabinecie parawan medyczny?

Gabinet medyczny to miejsce przystosowane specjalnie do wykonywania różnego rodzaju zabiegów czy też diagnozowania pacjentów. Z tego względu miejsce to musi być odpowiednio zagospodarowane, aby spełniać wszelkie wymagania i normy prawne, które go dotyczą. Ponadto gabinet powinien posiadać również wyposażenie niezbędne do realizacji usług medycznych odpowiednich dla danego profilu działalności medycznej.

W gabinecie medycznym powinno znaleźć się wiele różnego rodzaju sprzętu medycznego, akcesoriów, narzędzi, a także mebli, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie całego wyposażenia i segregowanie go. Bardzo praktycznym i często niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu medycznego jest również parawan medyczny. Tego typu element wyposażenia często jest niedoceniany, a jak się okazuje, jest on w wielu przypadkach bardzo potrzebny. Warto więc wiedzieć jaką funkcję pełni parawan w gabinecie lekarskim, jakie korzyści daje pacjentowi wyposażenie gabinetu w parawan, jakie zalety mają parawany medyczne oraz gdzie najczęściej się je wykorzystuje poza gabinetami medycznymi?

Czym jest i jaką funkcję pełni parawan w gabinecie lekarskim?

Parawany medyczne to element wyposażenia gabinetu lekarskiego, który jest bardzo przydatny w wielu różnych sytuacjach. Parawan tego typu składa się zazwyczaj ze specjalnego nieprzeźroczystego materiału, który jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia i stanowi również skuteczną barierę dla wielu substancji czy bakterii, jakie mogą się rozprzestrzeniać drogą kropelkową. Materiał ten umieszczany jest na specjalnej ramie, która wyposażona jest w kółka, co korzystnie wpływa na mobilność parawanu i umożliwia bardzo szybkie i łatwe zmienianie jego położenia, co jest sporą zaletą. Parawany medyczne mogą występować w wersjach jedno, dwu lub trzyskrzydłowych. Podstawową funkcją parawanu medycznego w gabinecie lekarskim, jest odgrodzenie biurowej strefy gabinetu od miejsca, w którym przeprowadzane są badania lub też zabiegi. Ma to spore znaczenie zarówno w kontekście bezpieczeństwa i higieny, jak i prywatności i komfortu pacjenta podczas badania czy zabiegu. 

Co parawan zapewnia pacjentowi?

Wizyta u lekarza często może się wiązać ze stresem, niepokojem i dyskomfortem. Aby ograniczyć tego typu negatywne emocje, warto zadbać o to, aby pacjent podczas badania czy też wykonywania różnego rodzaju zabiegów czuł się w pełni komfortowo i bezpiecznie. W zapewnieniu takich warunków bardzo ważną rolę odgrywa parawan medyczny, który stwarza bardzo intymne warunki, przez co pacjent może poczuć prywatność i tym samym bardziej się zrelaksować podczas badania lub zabiegu. Parawan może również służyć do rozdzielenia pacjentów w przypadku, gdy znajduje się ich więcej w danym pomieszczeniu. W taki sposób parawany stosowane są najczęściej w szpitalach. Parawany medyczne są więc elementem wyposażenia gabinetu lekarskiego, który bardzo pozytywnie wpływa na odczucia pacjentów i podnosi poziom ich satysfakcji z otrzymywanej pomocy medycznej, dlatego warto wyposażyć gabinet w tego typu parawan. 

Zalety parawanów medycznych

Parawany medyczne to element wyposażenia, które sprawdza się w bardzo wielu różnych sytuacjach, a czasami jest wręcz niezbędny do przeprowadzenia jakichś badań czy zabiegów. Podstawową zaletą parawanów jest z pewnością to, że pozwalają one zasłonić część pomieszczenia, przez co pacjent lub klient może poczuć się w pełni komfortowo. Jest to również skuteczna bariera chroniąca pacjentów przed bezpośrednim kontaktem z różnymi bakteriami itd. Sporą zaletą parawanów medycznych jest z pewnością materiał, z jakiego są one wykonane, który charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością i trwałością. Ponadto parawany zazwyczaj wyposażane są w kółka, co sprawia, że są bardzo mobilne.   

szpital

Gdzie wykorzystuje się parawany medyczne?

Parawany medyczne to z pewnością niezbędny element wyposażenia większości gabinetów lekarskich, rehabilitacyjnych, czy też sal zabiegowych i szpitalnych. Oprócz typowo medycznego zastosowania parawany te mogą być także wykorzystywane w takich miejscach jak np. gabinety kosmetyczne, salony masażu, piercingu, tatuażu, hospicja, szkolne gabinety pielęgniarskie itd. Wszędzie tam, gdzie prowadzi się jakieś badania, zabiegi czy realizuje inne usługi, które wymagają stworzenia w pewnym stopniu intymnych warunków i zapewnienia prywatności, parawan szpitalny sprawdzi się idealnie. Tego typu element wyposażenia z pewnością podniesie znacząco zadowolenie pacjenta lub klienta z oferowanych usług i sprawi, że będzie się on czuł w pełni komfortowo i swobodnie.