Czym jest ciepłolecznictwo i czy rzeczywiście pomaga?
Nigdy wcześniej nie słyszałeś terminu “ciepłolecznictwo” i wydaje Ci się ono nowoczesnym, nieprzetestowanym pomysłem? Nic bardziej mylnego. Fizjoterapeuci już dawno zauważyli, jak bardzo zmiany temperatur oddziałują na ludzki organizm. Odpowiednio aplikowane mogą przyspieszać proces regeneracji i odbudowy tkanek lub wspomagać ich efektywną rehabilitację ruchową. W tym artykule poruszymy temat jednej z gałęzi terapii temperaturą i wyjaśnimy, czym jest ciepłolecznictwo.
Ciepłolecznictwo – co to takiego?
Ciepłolecznictwo polega na dostarczeniu całemu ciału lub wybranemu jego obszarowi ciepła. To skuteczny sposób na przykład na rozluźnienie mięśni prążkowanych i przygotowanie ich do masażu lub bardziej efektywnego treningu rehabilitacyjnego.
Zgodnie z prawem Dastre-Morata naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się pod wpływem ciepła. To bardzo korzystne zjawisko, jeśli naszym celem jest leczenie podskórnych stanów zapalnych. Gdy dostarczymy w te miejsca więcej krwi, razem z nią dotrą substancje odżywcza a wywołujące obrzęk toksyny będą szybciej wypłukiwane.
Ze względu na zdolność do rozluźniania mięśni, ciepło wykazuje działanie przeciwbólowe. Podwyższenie temperatury ciała o 1 stopień Celsjusza sprawia, że przemiana materii w organizmie przyspiesza o 3,6%. To właśnie dlatego osoby pragnące schudnąć przed treningiem sportowym przyjmują suplementy rozgrzewające mięśnie.
Jakie są wskazania do zabiegów ciepłoleczniczych?
Zabiegi ciepłolecznicze stosuje się w leczeniu schorzeń układu nerwowego, ponieważ nerwy nie przepadają za chłodnymi temperaturami. Możliwości ciepłolecznictwa nie kończą się jednak w tym miejscu. Są bardzo szerokie i obejmują terapię dolegliwości takich jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów (w fazie innej niż zaostrzona),
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- obrzęki po urazach i stłuczeniach tkanek miękkich,
- niedowłady spastyczne i przykurcze mięśniowe,
- nerwobóle i neuralgia,
- neuropatie nerwów obwodowych (na przykład rwa kulszowa),
- trądzik młodzieńczy.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów ciepłoleczniczych?
Niestety, co warto przypomnieć jeszcze na samym początku naszych rozważań, nie wszystkie osoby mogą skorzystać z dobrodziejstw ciepłolecznictwa. Jak już wspominaliśmy wyżej, terapia ciepłem w znacznym stopniu manipuluje funkcjami układu krwionośnego. Może zatem stanowić niebezpieczeństwo dla osób cierpiących na niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze oraz arytmię serca.
Ciepłolecznictwa nie zaleca się także pacjentom z wyjątkowo ostrymi stanami zapalnymi ani pacjentom chorującym na padaczkę.
Rodzaje zabiegów ciepłoleczniczych
Jak w praktyce może wyglądać ciepłolecznictwo? Być może zaskoczy Cię ten fakt, ale większość stosowanych w jego ramach zabiegów wpływa na człowieka odprężająco. Do narzędzi terapii ciepłem należą:
Lampy infra-red oraz lampy bioptron z filtrem czerwonym
Stosowane często przy leczeniu bólu głowy związanego z przewlekłymi zapaleniami zatok. Pozwalają na punktowe oddziaływanie temperatury na zmieniony chorobowo obszar ciała. Przebywanie przed taką lampą przypomina wygrzewanie się przy kominku, jedynie bez odczuwania zapachu palącego się drewna.
Sauna
Tak, zarówno sauna parowa, jak i sucha sauna fińska, to niezwykle stare sposoby na leczenie ciepłem. Przebywanie w rozgrzanym pomieszczeniu sauny przynosi naszemu ciału wiele korzyści. Już kilkanaście minut spędzonych wśród gorącego powietrza odmładza naszą skórę. Dzięki otwarciu gruczołów potowych może ona nareszcie wydalić zbędne metabolity i inne toksyny.
Osoby ze zdrowym układem krwionośnym niekiedy decydują się na naprzemienne wchodzenie do sauny i przebywanie w niższej temperaturze. Takie działanie zwiększa pojemność minutową serca, dzięki czemu krew może odprowadzić niepożądane produkty przemiany materii ze zmęczonych po treningu mięśni i dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. To ogromna ulga dla sportowców i osób systematycznie trenujących na siłowni.
Sauna ozonowa
Nowoczesnym rodzajem sauny jest kabina ozonowa, która łączy zbawienne ciepło sauny parowej z antyseptycznymi właściwościami ozonu. W ten sposób terapia problemów skórnych jest jeszcze bardziej skuteczna, nie tylko bowiem odżywiamy skórę, ale także oczyszczamy ją z atakujących drobnoustrojów.
Kabina ozonowa to jednoosobowe urządzenie, które może przybrać formę fotela lub łóżka zamykanego specjalną pokrywą. Pokrywa skonstruowana jest w taki sposób, by głowa osoby poddawanej zabiegowi pozostała na zewnątrz. Dla większej intensywności terapii, szyję można owinąć ręcznikiem, by mieszanka pary i ozonu w całości pozostała we wnętrzu urządzenia.