Czy warto zamówić montaż sauny domowej?

Przy projektowaniu i budowaniu domu możemy uwzględnić kilka przyszłych rozwiązań. Możemy na przykład poprosić o zaprojektowanie specjalnego pomieszczenia, w którym zlokalizujemy siłownię. Nie będziemy musieli nigdzie jeździć by móc budować formę. Bardzo popularne jest też jacuzzi, wśród tych, których na to stać oczywiście. Możliwości mamy wiele, również już po zakończeniu budowy. Po jakimś czasie możemy przebudować konkretne pomieszczenia na coś, co chcielibyśmy mieć w domu. Jako przykład można podać saunę. Nie jest szczególnie trudna do zaaranżowania, musi tylko spełniać określone warunki by prawidłowo funkcjonowała.

Jak rozpocząć prace?

W przypadku sauny ważna jest wiedza, od czego zacząć przebudowę pomieszczenia, jeżeli nie uwzględniliśmy łaźni w projekcie. Na dobrą sprawę do budowy sauny, minimalnie wystarczy 1, 5 mkw., Jeżeli chodzi o kwotę to można zmieścić się w przedziale 6-7 tysięcy złotych.

Najlepszym miejscem na saunę jest oczywiście łazienka, jeżeli posiadamy nieużywaną. Jeżeli nie, nic straconego, możemy zaaranżować na nią inne pomieszczenie. Może to byś sypialnia cz pokój, z którego nikt nie korzysta. Bardzo dobrze, jeżeli można z niego wyjść bezpośrednio na taras, świeże powietrze jest, bowiem wskazane po pobycie w saunie.

sauny-finskie

Błędem, którego należy się wystrzegać jest źle wykonana wentylacja. Może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenie a w skrajnych przypadkach do przegrzania i pożaru. By tego uniknąć trzeba zadbać o to, aby powietrze mogło swobodnie przepływać wokół kabiny sauny oraz łatwo cyrkulować w pomieszczeniu, do, którego jest odprowadzane. Należy również zachować odpowiedni odstęp ścianek kabiny od ścian.

Kilka słów o wymaganiach

Przy budowie sauny występuje też kilka wymagań instalacyjnych do spełnienia. Jeżeli mowa o łaźni tradycyjnej to chodzi jedynie o przyłącze elektryczne. Sauny parowe wymagają nieco więcej wysiłku.fvi Jak dodaje:  Na początku należy doprowadzić zimną wodę niezbędną do zasilania generatora pary. Jeżeli chcemy mieć wewnątrz sauny natrysk to należy jeszcze doprowadzić ciepłą wodę. Jeżeli już o wodzie mowa to jest też potrzebne odprowadzanie do kanalizacji umożliwiające odpływ skroplonej pary wodnej. Powinien znajdować się na środku pomieszczenia a podłoga powinna być pochylona by woda swobodnie spływała.

Ostatnie kroki to pociągnięcie zasilania elektrycznego do generatora pary oraz podłączenie sauny do kanału wentylacyjnego. Po tym pozostaje już tylko cieszenie się z domowej łaźni.

Ciekawa inwestycja

Wykonanie domowej sauny nie jest wcale mocno skomplikowane. Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach jak wentylacja, doprowadzenie wody i jej odpływ. Jeżeli będziemy przestrzegać zasad, sauna zostanie zamontowana szybko i sprawnie. Nie jest też horrendalnie droga, mieści się w przedziale 6-7 tysięcy złotych a daje dużą radość z użytkowania