Czy warto kupować ekologiczne produkty w internecie?

Coraz częściej i chętniej robimy zakupy w internecie – przemawia za tym wiele argumentów, takich jak robienie zakupów z dowolnego miejsca, wygodne formy odbioru, oszczędność czasu, a także liczne zniżki i punkty przyznawane podczas korzystania z aplikacji lub newsletterów.

Pojawia się jednak również pytanie – czy warto nabywać w sieci produkty ekologiczne?

Eko zakupy w sieci – co możemy nabyć?

Być może zdarzyło Ci się jakieś 10 lat temu słyszeć żarty o kupowaniu bułek na bardzo popularnym serwisie zakupowym. Dzisiaj wystarczy jednak wejść na stronę i przekonać się, że zakup rzeczonych bułek jest jak najbardziej możliwy.

Poszliśmy nawet dalej i bez problemu robimy zakupy spożywcze, obejmujące mąkę, kasze, bakalie i inne wyroby na stronach największych marketów w Polsce. Kupujemy również kosmetyki i środki czystości, a że rosnąca popularność e-commerce zbiega się z modą na ekologiczną żywność, siłą rzeczy również tego typu produkty możemy nabyć bez ruszania się z miejsca.

Dlaczego warto kupić eko żywność w sieci?

Sklepy ekologiczne w duchu zero waste nie są jeszcze dostępne we wszystkich miejscach – nadal jest z tym kłopot w mniejszych miejscowościach, dlatego też strony internetowe są alternatywą dla osób pragnących żyć zdrowiej, a przy tym skorzystać ze sposobności na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. 

Znaczenie ma tutaj również rosnący nacisk na oferowanie klientom bezpiecznej, wolnej od szkodliwych substancji i okrucieństwa żywności, jaką możemy skutecznie wesprzeć swoje zdrowie już dzisiaj. Zaczynamy rozumieć także to, że portfel jest również narzędziem do głosowania za tym, jakie firmy wspieramy, a jakich zdecydowanie nie. Zakupy w sieci pozwalają Ci docierać dokładnie do tych producentów i ich wyrobów, którym ufasz i którym warto zaufać, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

Czy zdrowa żywność zawsze musi mieć certyfikat?

Okazuje się, że nie. Żywność ekologiczna tym się różni od klasycznej zdrowej żywności tym, że jest opatrzona certyfikatem. Cena takiego produktu idzie na ogół odczuwalnie w górę m.in. ze względu na kosztowne procesy certyfikacji, a także mniejszą wydajność ekologicznych upraw. Tymczasem żywność określana jako zdrowa wcale nie musi być w pełni zdrowa w rzeczywistości.

Zdarza się również, że nawet firmy certyfikujące swoje produkty nie zawsze uczciwie traktują swoich odbiorców, dlatego też kluczem do zdrowego odżywiania się jest po prostu czytanie składu. Przy czym przyjęła się zasada mówiąca, że im skład jest krótszy i prostszy, tym lepiej. Do tego też dochodzi zaopatrywanie się jedynie w zaufanych miejscach, takich jak Green Mall, gdzie dostępne są wyłącznie wyroby od zaufanych producentów

Czy eko żywność rzeczywiście jest popularna wśród Polaków?

Niestety – pod tym względem nadal jesteśmy w tyle za krajami zachodnimi. Ogólny udział produktów ekologicznych w polskich koszykach oscyluje poniżej 1%, co jednak można złożyć na karb wysokich cen eko produktów. Powstaje zatem pytanie, czy jeśli eko żywność zyska sobie większą popularność, to jej ceny spadną? Być może już za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się zdrowymi produktami w cenach, jakie nie będą ciosem dla budżetu.

żywność ekologiczna

Jakie pytania stawiamy dziś ekologicznym produktom?

Rośnie grupa tzw. świadomych konsumentów, zdających sobie sprawę z faktu, że praktycznie każdy zakup jest większym lub mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego też oprócz ceny, stawiamy również inne pytania:

  • Czy zwierzęta, od których pozyskano mleko, jajka lub mięso były traktowane w sposób humanitarny? Czy w ich pożywieniu nie znajdowały się pestycydy, antybiotyki, GMO?
  • Czy kosmetyki, które kupujemy, nie były testowane na zwierzętach?
  • Czy firma w godziwy sposób traktuje zatrudnionych pracowników?
  • Czy w procesie produkcyjnym nie uczestniczyły dzieci?

Te i inne pytania zadaje również sklep z żywnością ekologiczną online Green Mall, dobierając asortyment, jaki rzeczywiście wyjdzie naprzeciw potrzebom współczesnych, świadomych odbiorców.

Czy warto kupować eko produkty w sieci?

Odpowiedź brzmi: tak. Jest tak dlatego, że dzięki temu możesz zaopatrywać się dokładnie w takie wyroby, jakie chcesz, bez względu na to, gdzie aktualnie mieszkasz. Pozwala Ci to nie ograniczać się jedynie do asortymentu lokalnych sklepów, a także zdobyć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego, dedykowane do rzeczywistego wsparcia swojego zdrowia.