Czy regularne korzystanie z sauny jest pomocne przy odchudzaniu?

Sauna wspomaga odchudzanie – prawda czy fałsz? Jedni twierdzą, że prawda, bo jeśli zważymy się przed wejściem do sauny i po wyjściu z niej, rzeczywiście może pojawić się różnica w wadze. Inni z kolei zakładają, że sauna nie ma realnego wpływu na utratę wagi. Gdzie leży prawda?

Co wspólnego ma sauna z odchudzaniem?

Sauna NIE MA bezpośredniego wpływu na odchudzanie. Warto o tym pamiętać, gdy zważysz się po seansie i zobaczysz, że ubyło Ci 1,5 kg. Odzyskasz je, gdy tylko uzupełnisz niedobór wody, jaki udało Ci się wypocić podczas pobytu w saunie. 

To oczywiście nie wszystko. Można znaleźć informacje o tym, że podczas wizyty w saunie możesz stracić nawet do 300 kcal. To całkiem dużo, niemniej jednak trzeba pamiętać o następujących kwestiach. Po pierwsze, aby stracić aż tyle kalorii, seans w saunie musiałby trwać godzinę. Wliczamy w to oczywiście fazę schładzania i odpoczynek – ciągły pobyt w saunie przez godzinę zwyczajnie nie jest możliwy.

Po drugie, teoria o utracie kalorii przez saunę bierze się z faktu, że pot ludzki zawiera śladowe ilości tłuszczu. Może to być zatem pomocne, lecz proces spalania kalorii bez wątpienia dużo bardziej wspomaga przyspieszenie pracy serca, do którego dochodzi na skutek wzrostu temperatury.

sauna oczyszcza skórę z toksyn

Jak oczyścić skórę z toksyn? Wpływ sauny na kondycję organizmu

Sauna w procesie odchudzania odgrywa ważną rolę. Mimo że ona sama nie pomoże w trwały sposób zredukować wagi, wpływa na szereg ważnych czynników, które w walce z kilogramami mają znaczenie wręcz kluczowe. Jakie to czynniki?

Detoks organizmu

Pierwszym z nich jest usuwanie z organizmu toksyn i przyspieszenie przemiany materii nawet o 20%. W tym przypadku najlepsza będzie sauna sucha, określana również fińską, w której temperatura może przekraczać 100oC, przy jednoczesnej bardzo niskiej wilgotności powietrza, jaka może wynosić nawet mniej niż 10%. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się jak oczyścić skórę z toksyn.

Lepsza wydolność

W dalszej kolejności warto wspomnieć również o poprawie ogólnej wydolności organizmu. Ma to znaczenie dlatego, że jeśli chcesz trwale zrzucić zbędne kilogramy, musisz wdrożyć dobrane do swoich możliwości treningi. Niezależnie jednak od tego, jak dobrze dobierzesz ćwiczenia do swoich potrzeb, na początku zawsze będą one dużym wyzwaniem dla Twojego ciała. Dlatego też im lepsza będzie jego wydolność, tym lepiej poradzisz sobie z kolejnymi treningami. 

Odprężenie i poprawa samopoczucia

Nie sposób nie wspomnieć również o relaksowaniu mięśni i ogólnej poprawie samopoczucia, które przyda się do walki z brakiem chęci do dalszego wysiłku. Sauna wspomaga proces zrelaksowania organizmu, pomaga rozluźnić mięśnie, dzięki czemu mogą one szybciej zregenerować się po intensywnych treningach, jakie towarzyszą skutecznej walce z nadwagą. Ma to duże znaczenie, dlatego, że wiele osób często poddaje się po ćwiczeniach z uwagi m.in. na obolałe mięśnie. Sauna pomaga uporać się z tym problemem.

sauna

Jak sauna wpływa na skórę?

Duże znaczenie ma tutaj aspekt estetyczny – sauna ozonowa i inne rodzaje saun mają duży wpływ na wygląd skóry. Nie tylko ją uelastyczniają i wygładzają, lecz też wspomagają walkę z cellulitem, co jest częstym problemem osób zmagających się z nadmiarem kilogramów. Wynika to ze wspomnianego już usuwania z organizmu toksyn, które odbywa się nie tylko przez zwiększenie pocenia, lecz też przez usprawnienie krążenia krwi i limfy.

Co zrobić, by utrata wagi była trwała?

Aby efekt był trwały, sauna nie może być jedynym sposobem na walkę z nadwagą. Jest ona bardziej formą przygotowania organizmu, które nie może być pominięte, jeśli rzeczywiście chcesz osiągnąć sukces. Muszą tutaj być obecne także odpowiednie ćwiczenia i dobrze dobrana dieta, która zaspokoi wszystkie potrzeby Twojego organizmu i zniweluje chęć sięgnięcia po coś niezdrowego.