Czy dietetyczna karma dla psa może tuczyć?

Właściciele psów chcą zapewnić swoim pupilom jak najlepsze życie i dokładają wszelkich starań, aby ich pupil był szczęśliwy. Dużo mówi się, że bardzo istotne jest odpowiednie żywienie psa, które niezmiernie wpływa na jego kondycję i siłę. Z tego względu każdy właściciel czworonoga chce, aby jego pupil był jak najlepiej odżywiony. Właściciele decydują się zatem na karmienie swojego psa najwyższej jakości karmą suchą, włączając również do jego diety pokarm mokry. Często zdarza się, że mimo to czworonóg nadal prosi o jedzenie i nie odstępuje swojego właściciela na krok. Wówczas niezwykle kuszące wydaje się dokarmienie pupila mięsem, które pozostało z obiadu, jak również daniem mu przysmaku, zakupionego w sklepie zoologicznym. Z tego pozornie błahego powodu, wiele psów zmaga się z nadwagą, która jest ściśle powiązana ze zbyt dużą podażą kalorii

Pies na nadwagą – jakie są przyczyny otyłości u czworonogów?

Psy, tak samo jak ludzie, tyją od nadwyżki energetycznej, dlatego bardzo istotne jest, aby dieta każdego pupila była odpowiednio dopasowana do jego potrzeb. Oprócz tego bardzo istotna jest dbałość o należytą aktywność fizyczną czworonoga. Otyłość u psów często bierze się z braku odpowiedniej ilości ruchu, co często ma miejsce, gdy właściciele dużo pracują i nie są w stanie zapewnić pupilowi odpowiednio długich spacerów. Tendencja do tycia może być również powiązana z rasą danego psa – wówczas bardzo istotne jest wprowadzenie pupilowi zbilansowanej i niskokalorycznej diety. Ważne zatem, aby każdy posiadacz psa był świadomy, żeby nie przekarmiać swojego czworonoga, a rodzaj i przede wszystkim ilość karmy powinny być dopasowane do jego dziennego zapotrzebowania energetycznego. 

Dietetyczna karma dla psa z nadwagą – czym się wyróżnia?

Nadwaga u psów może być niezmiernie niebezpieczna, dlatego właściciele nie powinni bagatelizować tego problemu. Otyłość ma przede wszystkim bardzo negatywny wpływ na stawy i kręgosłup czworonoga, które są przeciążone od zbyt dużej masy ciała. Ponadto nadwaga niekorzystnie wpływa na układ krążenia, jak również zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i niedoczynności tarczycy. Oprócz tego wiele psów z nadwagą miewa problemy z układem moczowym. Otyłość u psów często prowadzi również do zaburzeń trawienia, dlatego tak bardzo istotna jest u psa zmagającego się z dodatkowymi kilogramami odpowiednia i zbilansowana dieta. 

karma dietetyczna dla psa z otyłością

Sklepy zoologiczne oferują karmy dietetyczne dla psów, które zmagają się z nadwagą. Specjalistyczny pokarm znacząco różni się składem, w porównaniu do tradycyjnego, mając nieco odmienny rozkład składników pokarmowych – białka, tłuszczu i węglowodanów. Karma dla psów otyłych jest przede wszystkim o wiele mniej kaloryczna, a ponadto posiada wyższą zawartość błonnika. Pokarm „light” charakteryzuje się zmniejszoną ilością tłuszczu, który jest głównym nośnikiem kalorii. Zwiększona zawartość błonnika wpływa na zwiększone uczucie sytości, dzięki swoim właściwością pęczniejącym i wypełniającym żołądek. Karma dietetyczna dla psów często posiada jednak większą ilość węglowodanów, co niekoniecznie ma pozytywny wpływ na zdrowie zwierzaka. W wielu sytuacjach o wiele korzystniejszy może okazać się pokarm wysokobiałkowy, o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Podczas zakupów warto zatem zwrócić uwagę na skład karmy i skonsultować jej wybór z weterynarzem. 

Czy dietetyczna karma dla psa może tuczyć?

Warto zaznaczyć, że odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza odpowiednią podaż kalorii nie może tuczyć. Dodatkowe kilogramy nie biorą się z powietrza i są bezpośrednio związane ze zbyt kaloryczną dietą. Podstawowym czynnikiem prowadzącym do otyłości jest przekarmianie psa, które możliwe jest również za pomocą karmy dietetycznej. Ważne zatem, aby ilość pokarmu była odpowiednio dobrana do zapotrzebowania energetycznego pupila. Korzystny wpływ ma również zwiększenie codziennej aktywności psa, co wymaga bezpośredniego zaangażowania samych właścicieli. Psy zmagające się z otyłością powinny częściej wychodzić na spacery, które powinny być długie i intensywne. Dietetyczna karma dla psa może ułatwić proces odchudzania psa, ale najważniejsze jest odpowiednie dobranie jej ilości. Jej proporcje powinny być odpowiednio dopasowane do prawidłowej masy ciała, którą powinien określić weterynarz. Leczenie otyłości u psa często jest jednak czasochłonnym procesem, w którym bardzo istotna jest sumienność i determinacja właścicieli.