Czego nie powinno się jeść i pić przed RTG?

Wybierając się na badania RTG, warto dowiedzieć się zawczasu, jakie podjąć przygotowania, by uzyskać jak najlepsze wyniki. Kiedy zalecana jest dieta lekkostrawna? Jakich produktów unikać przed badaniem RTG? Jak ono przebiega?

Zalecenia przed wykonaniem badania RTG

  • Na 3 dni przed badaniem postaraj się wypijać minimum 3 litry wody dziennie.
  • W ciągu 48 godzin zastosuj dietę ubogoresztkową – przykładowymi produktami mogą być tutaj przecedzony rosół, ryż, chleb, makaron, gotowane mięso drobiowe i ryby, czy też ogólnie zupy pozbawione składników bogatych w błonnik.
  • W czasie stosowania diety lekkostrawnej unikaj produktów zawierających większe ilości błonnika i ciężkostrawne: owoce, warzywa, mleko, mięso, tłuszcze, ciemne pieczywa, sosy, czy też napoje gazowane.
  • Na dzień przed badaniem zadbaj o oczyszczenie jelit z gazów: weź np. Espumisan lub inny podobny lek o łagodnym działaniu. Częstym zaleceniem jest spożycie 3 razy po 2 tabletki w ciągu jednego dnia, chociaż najlepiej, jeśli lekarz udzieli w tym przypadku indywidualnych wskazówek.
  • Jeśli przyjmujesz na stałe leki, zażywaj je tak jak wcześniej, według zaleceń.
  • W przypadku kobiet będących w wieku rozrodczym ważne jest wykonywanie badania RTG w pierwszej części cyklu miesiączkowego, najpóźniej do 9-12 dnia – chodzi o to, by móc wykluczyć potencjalną ciążę, stanowiącą przeciwwskazanie do badania.
  • W dniu badania postaraj się niczego nie jeść i nie pić przez około 6 godzin przed jego wykonaniem.
  • Ważne jest również to, by w dniu badania nie żuć gumy i nie palić papierosów, przy czym od tego ostatniego najlepiej byłoby powstrzymać się już na kilka dni przed RTG.
  • W przypadku wykonywania RTG kręgosłupa lędźwiowego ważne jest oczyszczenie jelit z kału, najlepiej w godzinach porannych.
  • W przypadku problemów z zaparciami lekarz może zalecić spożycie odpowiedniego preparatu przeczyszczającego.

Jak przebiega badanie RTG?

Większość powyższych wskazań ma szczególne znaczenie w przypadku wykonywania zdjęcia RTG kręgosłupa lędźwiowego. Z kolei do wykonywania RTG innych części ciała, np. klatki piersiowej, nie są konieczne szczególne przygotowania. To, o czym należy wówczas pamiętać najbardziej, jest zdjęcie przed badaniem wszelkich przedmiotów zawierających elementy metalowe (odzież z suwakami, biżuteria, okulary).

Podczas badania klatki piersiowej przyjmowana jest pozycja przednio-tylna (stanie przodem do płyty) oraz boczna, z rękami uniesionymi w górze. Na czas badania możesz prosić o fartuch ochronny na miednicę i szyję. W czasie prześwietlenia weź głęboki wdech i zatrzymaj powietrze, po czym nie wypuszczaj go do czasu zakończenia.

Podobnie przebiega badanie kręgosłupa lędźwiowego, z tą różnicą, że dodatkowo mogą być wykonane zdjęcia w pozycji skośnej, a także w maksymalnym możliwym pochyleniu i odchyleniu kręgosłupa, co nazywa się zdjęciami czynnościowymi.

Kiedy wskazane jest wykonanie badania RTG?

Przykładowymi wskazaniami mogą być przepukliny, silne dolegliwości bólowe, przerzuty na kości w przypadku nowotworów lub diagnostyka w celu ich potwierdzenia, lub wykluczenia. Inne wskazania obejmują wady postawy, krwawienia z przełyku, duszności, uporczywy kaszel nieznanego pochodzenia, urazy klatki piersiowej lub pojawiający się ból w jej okolicy.

rentgen

Czy do zdjęcia RTG  wymagane jest skierowanie?

Ważną informacją w przypadku wykonywania zdjęcia RTG w diagnostyce w Jeleniej Górze jest to, że bez względu na to, czy decydujesz się na wizytę prywatną, czy też na NFZ, musisz uzyskać skierowanie. Skierowania takie wydają zarówno lekarze rodzinni, jak i specjaliści. Cena badania zależna jest od placówki, którą wybierzesz, ilości zdjęć, a także od tego, którą część ciała planujesz prześwietlić i może zaczynać się od ok. 40 do nawet 120 zł.