Ciągły stan upojenia alkoholowego

Nie da się zaprzeczyć, że choć alkohol jest tak bardzo popularnym trunkiem w naszym społeczeństwie to w dalszym ciągu ma on bardzo silnie negatywny wpływ na organizm człowieka.

Można nawet powiedzieć, że staje się on coraz bardziej niebezpieczny, ponieważ sięgają po niego nawet młodsi ludzie, dla których wyjście z ciągu alkoholowego, z pozoru łatwe, przynosi coraz więcej szkód.

Skąd biorą się problemy z alkoholem?

W przypadku młodych osób sięganie po mocniejsze trunki wiąże się zazwyczaj z presją rówieśników czy z chęcią zaimponowania im. Młodzież nie zdaje sobie sprawy z tego, że zbyt częste sięganie po alkohol może wiązać się z uzależnieniem, mimo że mówi się o tym w szkołach.

Wśród dorosłych sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Mają oni bowiem świadomość negatywnych skutków alkoholu, jednak są one przesłaniane przez pozorne zalety, takie jak poprawa samopoczucia, zrelaksowanie, dodanie odwagi itp.

Większość problemów i powodów wpadnięcia w alkoholizm wiąże się jednak z tym, że alkohol pozwala dorosłym uciec od problemów życia codziennego; pozwala stracić świadomość i nie myśleć o tym co trudne.

Kwestia uzależnienia

Kto zatem jest bardziej narażony na wpadnięcie w uzależnienie? Młodzież niebędąca świadoma konsekwencji picia alkoholu czy dorośli mający taką świadomość jednak lekceważący ją?

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak zaznaczyć, że problemy nałogowe dotyczą wszystkich osób, które nie są w stanie poradzić sobie psychicznie ze swoim życiem. Nie chodzi tutaj tylko o brak silnej woli czy niemoc w poradzeniu sobie z presją społeczną, ale też o uwarunkowanie genetyczne, czyli np. syndrom DDA.

Stan upojenia a uzależnienie

Warto jest rozróżniać te dwie kwestie, ponieważ w mediach często mówi się o tym jak wyjść z uzależnienia natomiast nie każde wyleczenie alkoholizmu pomaga wyjść ze stanu upojenia tak samo jak wyjście ze stanu upojenia nie jest jednoznaczne z wyleczeniem uzależnienia.

Stan upojenia, czyli długotrwałe bycie pod wpływem procentowych trunków często jest powodem wpadnięcia w uzależnienie, aby więc uniknąć nałogu alkoholowego, warto unikać stanu upojenia.

Jak wyjść ze stanu upojenia?

Na sporadyczne stany upojenia pomagają przeważnie wszystkie znane nam już sposoby na kaca, czyli:

  • odsypianie
  • zimny prysznic
  • szybki spacer
  • wartościowy posiłek
  • spożywanie witamin i elektrolitów
  • nawadnianie

Warto jednak pamiętać, że te sposoby pomagają nam czuć się lepiej po spożyciu alkoholu, ale nie niwelują jego promili we krwi. Organizm sam musi pozbyć się etanolu, dlatego tak ważne jest, by na następny dzień po spożyciu alkoholu, nie wspomagać się dodatkowymi procentami, by czuć się lepiej.

Takie sytuacje wprowadzają w dużo poważniejszy stan upojenia, właściwie ciąg alkoholowy, który dzieli już tylko krok od uzależnienia.

Jeśli jednak stany upojenia są w naszym życiu czymś częstym, to warto zasięgnąć już specjalnej pomocy. Nie mówię tutaj jednak o terapii w ośrodkach leczenia uzależnień a o tzw. metodzie Easyway.

trzeźwość

Czym jest metoda Easyway?

Jest to sposób na zachowanie trzeźwości, który wymyślił angielski księgowy Allen Carr. mimo że nie jest on specjalistą ani psychologiem to jego metoda z roku na rok zyskuje coraz większą skuteczność czy to w leczeniu alkoholizmu, czy innych poważnych nałogów.

Metoda ta polega na zmianie sposobu myślenia. Ludzie myślą, że alkohol niesie za sobą jakieś korzyści, jest to jednak błędne myślenie i silny wpływ społeczeństwa na świadomość człowieka. Alkohol nie jest do niczego w życiu potrzebny, a już na pewno nie daje szczęścia. Jeśli człowiek pijący to sobie uświadomi, to zwyczajnie nie będzie miał ochoty na sięganie po coś, co tylko go truje.

Choć brzmi to dosyć nierealnie, to spotkania prowadzone zgodnie z tą metodą cieszą się niezwykłą popularnością i 95%-ową skutecznością. Ponadto dużym plusem tej metody jest to, że nie trzeba uczęszczać na kursy – wystarczy jedno 6-godzinne spotkanie lub nawet rozmowa online ze specjalistą, który dzięki specjalnym technikom pozwoli szybko wpoić powyżej opisaną ideę metody Easyway.

Jak widać, stan upojenia niesie za sobą bardzo poważne skutki niezależnie czy to wśród osób młodych, czy starszych. Warto jest zatem jak najszybciej z niego wychodzić lub nie wpadać w ogóle. Nie jest to łatwe, jednak dzięki opisanym wyżej sposobom każdy znajdzie odpowiedni dla siebie przepis na to jak wytrwać w trzeźwości.