Bezpieczne sposoby pozbywania się kretów z ogrodu

Problem z pojawiającymi się kretowinami dotyczy wielu zadbanych przydomowych ogródków oraz ogródków działkowych. Wiele osób zastanawia się wtedy dlaczego akurat na ich świeżo wypielęgnowanym terenie musiały pojawić się szkodniki, podczas gdy u sąsiada nie widać ani jednego kretowiska.

Odpowiedź jest dość prosta i oczywista – krety żywią się dżdżownicami, które z kolei bytują w żyznej i zadbanej glebie. Miłośnicy zielonej trawy, którzy pielęgnują ziemię w przydomowym ogródku tak, by ta lepiej rosła, swoją pracą przyspieszają pojawianie się dżdżownic, a tym samym nieświadomie zachęcają krety do składania wizyt na ich posesji. Czy oznacza to jednak że nie istnieje złoty środek pozwalający na posiadanie pięknej, zadbanej trawy bez kretów? Oczywiście, że nie. Sprawdźmy jakie sposoby skutecznie odstraszają krety z ogrodu.

Domowe sposoby na krety

Kret to maleńkie, ważące około 100 gramów zwierzątko, które w Polsce znajduje się pod częściową ochroną. Ten z pozoru niegroźny gryzoń nie widzi, a w swoim życiu kieruje się przede wszystkim słuchem i węchem. Zwierzę nie zapada w sen zimowy, a jego praca polega na kopaniu podziemnych tuneli często nawet przez 12 godzin na dobę. Tak aktywne zwierzaki potrafią stworzyć pod domowym ogródkiem ogromną sieć tuneli, w których mieszkają, żerują i rozmnażają się. Na powierzchni pojawiają się od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Choć wielu ogrodników obawia się, że kret zje ich uprawy, tak naprawdę gryzoń nie żywi się roślinami.

Jego pożywienie stanowią owady, dżdżownice i pędraki – obecność kreta w ogrodzie może być pożyteczna, gdyż jego niezwykły talent do kopania tuneli to idealny sposób na spulchnienie ziemi. Niestety, podczas kopania krety potrafią uszkadzać roślinność, a tego już nie chce żaden ogrodnik.

Jednym z ciekawszych domowych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu jest rozkładanie w pobliżu krecich nor spleśniałych skórek cytryny i czosnku. Krety, kierujące się głównie zapachem, odrzucają nieprzyjemne zapachy zgnilizny, petów, czy resztek ryb. Dobrym sposobem zdaje się też być umieszczanie w pobliżu nor nasączonych olejem napędowym lub naftą kawałków materiału. Intensywne, drażniące zapachy powinny odstraszyć kreta z jego nory. Jeśli to jednak nie skutkuje…

Zasięgnij pomocy ekspertów

Na rynku istnieje wiele płynów i innych środków chemicznych odstraszających krety. Ich stosowanie jest co prawda opisane dokładnie na opakowaniach, jednak zaleca się, by to profesjonalista wykonał zabieg pozbywania się kretów z ogrodu. Jest wiele firm oferujących usługi ogrodnicze, które pomagają w pielęgnacji ogrodów i pozbywania się szkodników z ogrodu. Środki do przepędzania kretów są bowiem zwykle silnie drażniące i nieumiejętne ich stosowanie może zaszkodzić ludzkim drogom oddechowym. Podobna sytuacja dotyczy granulek na krety – te rozpuszczalne pod wpływem wody również wydzielają szkodliwe dla człowieka gazy. Zlecenie zadania profesjonalistom oznacza większą szansę na sukces w przepędzaniu kretów oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia własnego zdrowia.

 

Krety