Bądź przygotowany na każdą okazję. Czyli jak wręczać prezenty?

Etykieta wręczania prezentów jest ważna, abyśmy mogli wręczyć właściwy prezent w odpowiedni sposób i w stosownym czasie. Dzięki znajomości kilku prostych zasad nasz prezent będzie się wyróżniał i, co najważniejsze, będzie doceniony przez odbiorcę, i nikogo nie urazi.

W dawaniu prezentów nie chodzi o nas

To powinno być oczywiste, ale ze względu na prostą ludzką naturę łatwo o tym zapominamy. W obdarowywaniu nie chodzi o nas. Na każde święto i urodziny, na każdy ślub, chcemy dać prezent, który coś wyrazi, zaimponuje innym i wyróżni nas z tłumu. Jednak pamiętajmy, żeby zawsze utrzymywać nasze ego w ryzach. Nie wydawajmy zbyt dużo, aby prezent nie był pokazem naszego bogactwa. Kolejną pułapką jest myślenie, jeżeli nam się coś podoba, to wszyscy inni też to polubią. Nie starajmy się przekonywać osób, które obdarowujemy, do nowego stylu muzyki lub w magiczny sposób zaszczepić zamiłowania do czytania dzięki książce, lub e-czytnikowi, które dajemy.Pamiętajmy, by nie kupować prezentów dla siebie, ale dla naszych bliskich. Kierujmy się tym, co oni lubią. Słuchajmy, o czym dana osoba mówi lub jaką ma pasję. Zwracajmy uwagę na ich upodobania, ulubione piosenki, filmy i książki. Nie chcemy być osobą, która daje wegetarianinowi voucher na najlepszy stek w mieście.

Skąd wziąć pomysł na prezent?ozdobne opakowanie na prezent

Kiedy mówimy o świetnych pomysłach na prezenty, wszyscy moglibyśmy naturalnie skłaniać się w kierunku czegoś długotrwałego, czegoś, co będzie wielokrotnie używane i doceniane długo po otrzymaniu prezentu. Jeśli jednak nie znamy obdarowanej osoby zbyt dobrze – znalezienie idealnego prezentu może być trudne. Jednym ze sposobów na niezapomniany prezent jest zakup czegoś, co można szybko wykorzystać. Jeśli słuchamy innych, jedną z najłatwiejszych rzeczy do zapamiętania na temat kogoś jest to, jakie jedzenie lub picie lubi. Następnie wystarczy kupić im coś na najwyższym poziomie, którego normalnie nie kupiliby dla siebie. Może być to butelka znakomitego wina, pudełko wykwintnych czekoladek czy zestaw przepysznych, najwyższej jakości serów.

Prezenty, których nie należy dawać

Wydaje się to oczywiste, ale zawsze warto o tym przypomnieć – nie kupujmy prezentów, które wypominają jakieś wady czy niedoskonałości. Nie jest to w dobrym tonie. Prezent ma sprawiać przyjemność, a nie wypominać komuś jego przywary. Takich prezentów lepiej w ogóle nie dawać. Wśród rzeczy, których należy unikać, są wszystkie książki i filmy dotyczące odchudzania, a także sprzęt do ćwiczeń dla osób, które nie są fanami sportu. Kupowanie zegarka osobie, która zawsze się spóźnia czy filmów i książek sprzecznych z poglądami osoby obdarowanej (ale zgodnych z naszymi) również jest nie na miejscu.

Zadbaj o zapakowanie prezentu

Prezentacja się liczy. Nie spieszmy się i postarajmy się zapakować nasz prezent we właściwy sposób. Możemy zakupić elegancką torebkę na prezent lub opakowanie kartonowe ozdobne. W Internecie znajdziemy wiele takich rozwiązań, więc nie musimy martwić się tym, że nie mamy talentu do pakowania. Poświęcenie odrobiny czasu, aby odpowiednio zapakować prezent, to idealna forma okazania uczucia osobie obdarowanej. Analogicznie niechlujnie zapakowany prezent w erze, kiedy tak łatwo jest kupić estetyczną torebkę, jest wyrazem lekceważenia. Pamiętajmy również, żeby zawsze usunąć ceny z prezentów, które wręczamy.