Badanie wzroku – jaki koszt?

Wykonywanie badań wzroku powinno odbywać się regularnie zwłaszcza u osób, które mają dziedziczne lub zawodowe predyspozycje do powstawania wad wzroku.

Wiele jest osób, które stale przesuwają termin badania wzroku. Najczęstszymi argumentami są: brak czasu i brak poważniejszych problemów ze wzrokiem. Niestety, choroby oczu mogą rozwijać się bezobjawowo i dopiero w momencie, gdy zaczniemy odczuwać ból lub zauważymy nabrzmiałe naczynka w gałkach ocznych, podejmiemy decyzję o szybkiej wizycie u okulisty.

W zależności od przypadku, wizyta może odbyć się na tyle późno, iż nie da się zapobiec chorobie, lecz tylko złagodzić jej objawy lub przystopować je. Stan taki jest jednak zależny od wielu czynników. Istotny jest bowiem nasz codzienny tryb życia, rodzaj pracy jaką wykonujemy, aktywność fizyczna i jej intensywność oraz to, jak się odżywiamy. Jeśli pracujemy codziennie 8 godzin przed komputerem, a wolny czas najchętniej spędzamy w podobny sposób, wady wzroku mogą rozwijać się szybko.

Poza pracą biurową, niebezpieczne dla naszych oczu może być otoczenie. Pracując w fabryce lub w zakładzie produkcyjnym, gdzie mamy do czynienia z niebezpiecznymi, chemicznymi substancjami, również możemy narażać swój wzrok na osłabienie.

Wizyty u okulisty/ optometrysty nie powinno się odwlekać również wówczas, gdy istnieje ryzyko, iż jestesmy obciążeni genetycznie wadami wzroku. 

Ile kosztuje badanie wzroku?

Mimo, iż profesjonalne badanie wzroku jest długie i składa się z różnych części, nie jest ono drogie. Można spotkać się z ofertami salonów optycznych, które przeprowadzają badanie wzroku nawet za cenę niższą niż 150 zł. Koszt badania nie powinien być jednak pierwszorzędną sprawą. Jeśli wiemy, że możemy dziedziczyć wady wzroku lub od dzieciństwa miewamy problemy z ostrością widzenia, zawsze powinniśmy być przygotowani na odbycie takiej wizyty.

Poza tym, koszt badania u optyka jest jednorazowy i nie zawsze wiąże się z tym, że będziemy musieli płacić za kolejne wizyty u okulistów lub za okulary lub soczewki.

Badanie może wykazać prawidłową pracę naszych oczu – wówczas żadna korekcja nie będzie konieczna. 

Wady wzroku dzielą się na wrodzone i nabyte. Osoby pracujące w trudnych warunkach i spędzające większość czasu przed ekranem laptopa, powinny wykonywać regularnie takie badanie nawet jeśli nie odczuwają zmian w ostrości widzenia. Nawet jesli w naszej rodzinie nie występują problemy ze wzrokiem, warto umówić się na jednorazową wizytę.

Optometrysta używa różnych sposobów i narzędzi optycznych, dzięki którym będzie w stanie określić ewentualną wadę wzroku, jej typ oraz natężenie i powód występowania. W przypadku gdy wynik badania będzie wskazywał na rozwój wady wzroku bez odczuwalnych objawów, będziemy mieli większe szanse na skorygowanie jej i zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi.