Badania wzroku – w jakim celu są wykonywane

W ostatnim czasie naprawdę bardzo dużo mówi się o przeprowadzaniu badań i sprawdzaniu stanu swojego zdrowia. Często przeprowadza się badania krwi, sprawdza stan wewnętrznych narządów, ale rzadko mówi się choćby o badaniach wzroku, które odgrywają równie istotną rolę. Dlaczego warto badać wzrok, w jaki sposób się to odbywa i gdzie można wykonywać różne badania wzroku, przekonamy się poniżej. 

Jaki jest cel wykonywania badań wzroku?

Na samym początku warto zaznaczyć, że tak dużo osób lekceważy przeprowadzane takich badań, gdyż sądzą oni, że jeśli nic nie dolega naszym oczom, to nic złego się nie dzieje. Jest to błędne myślenie, gdyż wiele chorób oczu rozwija się bezobjawowo i kiedy już jakieś dolegliwości wystąpią choroby, są w zaawansowanym poziomie, a ryzyko znacznego pogorszenia się wzroku bardzo duże. 

Wykonywanie badań wzroku ma więc na celu sprawdzanie, czy aby na pewno naszym oczom nic nie dolega. Ma to związek z jakością widzenia, która jeśli tylko się pogarsza, może znacznie zaniżyć jakość naszego życia, a także z ogólnym stanem zdrowia, gdyż choroby narządu wzroku oddziałują na cały organizm. 

Zalety profilaktycznych badań 

Skoro wiemy już, czemu służą regularne badania wzroku, zobaczmy, jakie konkretnie zalety przynosi profilaktyka w tym kierunku. 

  • Przede wszystkim daje możliwość wyrycia chorób takich jak:
  • Zez
  • Stany zapalne siatkówki 
  • Jaskra
  • Zaćma
  • Retinopatia 
  • Obrzęk plamki żółtej
  • Nowotwory 

Większość z tych schorzeń grozi całkowitą utratą wzroku, dlatego ich wykrycie na wczesnym etapie jest bardzo istotne. 

  • Inną zaletą jest zwykła korekcja lub niwelacja wady wzroku, czyli krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu czy starczowzroczności. Dzieje się to zazwyczaj dzięki wprowadzeniu szkieł okulistycznych i kontaktowych lub poprzez zabiegi korekcyjne i farmakologię, dzięki czemu wada tak bardzo nam nie doskwiera i podobnie jak powyżej, jej wczesne wykrycie (zwłaszcza u dzieci) może prowadzić do jej niwelacji lub zatrzymania rozwoju. 
  • Systematyczna profilaktyka pozwala także zadbać o ogólny stan naszych oczu, zwłaszcza jeśli na co dzień są przemęczone. Specjaliści potrafią dobrać odpowiednie krople lub doradzić, jak dbać o oczy, by ich nie nadwyrężać. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób i zwiększamy szanse na dużo lepszy wzrok na starość. 

Rodzaje badań wzroku i ich przeznaczenie

Aby jeszcze bardziej przekonać się do regularnych badań wzroku, sprawdźmy, na czym one właściwie polegają. Wśród najbardziej popularnych badań można wyróżnić:

  1. Badanie ostrości wzroku – czyli sprawdzenie zdolności siatkówki, a prościej rzecz ujmując, ocenę wady wzroku. Odbywa się ono za pomocą tablicy Snellena, czyli ciągów liter i liczb, które pacjent musi odczytać z odpowiedniej odległości. 
  2. Komputerowe badanie wzroku – to badanie wspomagające sprawdzenie ostrości poprzez ocenę krzywizny rogówki i obserwację ruchu refleksu z dna oka. Komputer wywołuje rzutowanie świetlne, dzięki czemu pozwala w przybliżeniu podać wadę wzroku. 
  3. Badanie dna oka – oceniające stan tylnego odcinka oka, siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego. Po zakropieniu oczu specjalista używa oftalmoskopu lub lampy szczelinowej, by zrobić zdjęcie i dokładnie obejrzeć wszystkie aspekty struktury oka. 
  4. Badanie pola widzenia – ponownie oceniające siatkówkę, ale też sprawdzające, czy w oku nie nastąpiły wgniecenia lub zniszczenia nerwów odpowiadających za prawidłowy ruch gałek ocznych. Odbywa się ono za pomocą perymetru, który skutecznie ukazuje jakiekolwiek ubytki w polu widzenia oka. 

Do innych badań można jeszcze zaliczyć USG oka, ogólne badania obrazowe, czy tonometria, jednak one są wykonywane wówczas, gdy podczas powyższych standardowych badań wystąpią jakieś nieprawidłowości. 

Gdzie wykonywać profilaktyczne badania?

Na sam koniec warto wspomnieć, gdzie najlepiej udać się, by sprawdzić wzrok. Wiadomym jest, że do optyka lub okulisty, jednak najlepiej od razu skierować się do gabinetu okulistycznego, w którym zazwyczaj pracują obaj specjaliści. Takie gabinety znajdują się w wielu przychodniach i klinikach, w których najprostsze badania można wykonywać prywatnie lub z refundacji NFZ, jeśli nie zależy nam na szybkim terminie wizyty. 

badanie wzroku

Warto jednak systematycznie co roku lub dwa lata zapisywać się na profilaktyczne badania wzroku, by uniknąć różnorakich chorób oczu oraz cieszyć się jak najlepszym widzeniem przez wiele długich lat.