5 sposobów na udany spacer z psem

Wyjście na spacer z psem bywa wyzwaniem. Każda rasa ma swoje wymagania, a każdy osobnik własny charakter. Jeśli jednak będziesz trzymał się pewnych wskazówek unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i zapewnisz swojemu czworonogowi aktywną rozrywkę, za którą będzie Ci wdzięczny. Spacery są niezbędne dla zdrowia psa, ale pomagają także w nawiązaniu więzi między właścicielem a pupilem.

Miejsce spaceru — ważna decyzja

Każde wyjście z psem to spacer, czasami jednak nie odchodzimy daleko. Codzienne wyprawy po okolicy to niezbędna aktywność, która przydaje się psu i jego właścicielowi. Jeśli mieszkasz na spokojnym osiedlu przechadzaj się z czworonogiem codziennie po otaczających Was ulicach i przestrzeniach nieopodal.

Ważne jest by co jakiś czas pies miał okazję się wybiegać, wybrać na dłuższą przechadzkę w miejsce pełne przyrody. Może to być pobliski park lub las. Zwróć uwagę na to, czy będą tam szerokie alejki, większe przestrzenie gdzie pozwolisz psu na swobodną eksplorację i poznawanie otoczenia. Nie zapomnij też o urozmaiceniu, nawet najciekawsze miejsce znudzi się, jeśli będziecie przebywać w nim codziennie. Dlatego warto zwiedzać okoliczne tereny i często zmieniać cel spaceru.

Czy spacer to dobry czas na ćwiczenie komend?

Nauka podstawowych poleceń i komend, takich jak zostań, siad czy podaj łapę powinna odbywać się w domu lub na ogródku. Zwłaszcza na początku szkolenia. Jeśli pies już je zna i choć częściowo przestrzega, a my mamy pewność, że jest to bezpieczne, możemy zdecydować się na ćwiczenie znanych komend i naukę nowych podczas spaceru. Będzie to dobra okazja do rozrywki w parku lub lesie i przełamania rutynowych wyjść.

Większe rasy psów — takie jak owczarki niemieckie wymagają ciągłych wyzwań, w innym wypadku stają się nieszczęśliwe lub nerwowe. Dlatego nauka komend to dla nich ważna sprawa. Spacer to idealny czas na naukę aportowania. Przedmiot, który posłuży nam do ćwiczeń powinien być przyjazny i atrakcyjny dla psa. 

Pamiętaj też, że nagroda to najlepszy psi motywator. Używaj smaczków na wielu etapach nauki, dzięki temu pies szybko rozumie, co należy, a czego nie powinno się robić. Nie stosuj kar cielesnych, w przypadku nieposłuszeństwa wystarczy psa ignorować, a odczuje on Twoje niezadowolenie.

Akcesoria niezbędne na spacerze

Nikt tak po prostu nie otwiera drzwi i nie wypuszcza psa na spacer swobodnie. Takie zachowanie byłoby skrajnie niebezpiecznie zarówno dla osób postronnych, jak i samego psa. Do spaceru trzeba być bardzo dobrze przygotowanym, dlatego zakup smyczy, szelek i obroży dla psa jest niezbędny. Akcesoria te to konieczność, jeśli chcesz opuścić teren prywatny i wyruszyć w drogę.

Poza nimi na spacerze potrzebne będą zabawki, zwłaszcza jeśli masz zamiar pozwolić psu na swobodne wybieganie lub ćwiczyć aportowanie. Jeśli planujesz naukę komend nie zapomnij zabrać ze sobą ulubionych psich smakołyków. Będą one dobrym motywatorem do aktywności i poprawią nastrój Ci i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Sposoby na uciekinierów

Nawet dobrze wyszkolony pies może zostać sprowokowany, przestraszony czy w inny sposób pozbawiony wyuczonych zachowań i uciec właścicielowi w czasie spaceru. Na taką okoliczność powinien być przygotowany każdy, kto wychodzi z pupilem. U weterynarza powinno się wszczepić specjalny czip, który umożliwi identyfikację zwierzęcia w razie znalezienia go przez osobę postronną. W takim przypadku dane z czipu odczytywane są w gabinetach weterynaryjnych.

 

Innym sposobem na identyfikację jest adresówka. Wystarczy wpisać na nią wszystkie ważne dane i zawiesić przy obroży czworonoga. Umieszczamy na niej adres i telefon właściciela oraz informacje o stanie zdrowia psa czy przyjmowanych lekach. Taka identyfikacja przebiegnie szybciej i nie wymaga wizyty u specjalisty. Adresówka może jednak zaginąć lub ulec zniszczeniu, dlatego poleca się stosowanie równolegle obu zabezpieczeń.

Jakie jeszcze obowiązki ma właściciel na spacerze z psem?

Jeden z obowiązków, który jest już coraz szerzej respektowany i przestrzegany to dbanie o czystość miejsc odwiedzanych z pupilem. Zawsze, kiedy wybierasz się na przechadzkę zabieraj ze sobą woreczki na nieczystości pozostawiane po drodze przez rozentuzjazmowane zwierzę. Upewnij się, czy w okolicy są pojemniki na psie odchody i czy będziesz miał do nich swobodny dostęp!