Pranie dywanów – automatyczne czy manualne?

Dywan znacznie podnosi komfort użytkowania wnętrza, a do tego sprawia, że staje się ono bardziej przytulne i cieplejsze w odbiorze. Aby dywan jak najdłużej służył w dobrym stanie i nie stał się siedliskiem niebezpiecznych bakterii, należy odpowiednio go pielęgnować.

Jednym z najważniejszych aspektów jest pranie. Co wybrać: pranie automatyczne czy manualne? Jak wygląda zastosowanie obu metod i jakie są ich zalety?

Pranie automatyczne krok po kroku

  • Pranie dywanu w pralni rozpoczyna się od dokładnego wytrzepania z kurzu. W tym celu wykorzystywana jest specjalna maszyna, która jest w stanie usunąć z dywanu nawet kilka kilogramów zabrudzeń.
  • Następnym krokiem jest wywabianie plam i stabilizacja kolorów. Często zdarza się, że zastosowane w domowym zaciszu odplamiacze negatywnie wpływają na kolorystykę dywanu, dlatego też konieczne jest ustabilizowanie barwników, aby dywan zachował jak najlepszy wygląd.
  • Pranie wstępne pozwala na usunięcie zabrudzeń znajdujących się najbliżej powierzchni, i przygotowanie do dalszej pielęgnacji.
  • Dalsze etapy to szorowanie i pranie zasadnicze dywanu, usuwające wszelkie powstałe zabrudzenia.
  • Na koniec ważne jest oczywiście dokładne wypłukanie środka i  odwirowanie dywanu, co pozwala usunąć nawet do 95% wody i wypłukanych zabrudzeń.
  • Następnie dywan trafia do suszarni, a w celu dodatkowej poprawy jego wyglądu niektóre pralnie, takie jak np. Royal Maids, stosują dodatkowe zabiegi, takie jak rozczesanie i uszlachetnienie włókien.

duży dywan

Dlaczego warto zdecydować się na pranie automatyczne?

Jest to ogromna oszczędność czasu. Poza tym, decydując się na pranie automatyczne, w zamian otrzymujesz dywan wyczyszczony dużo dokładniej, niż mogłoby się to udać w domowych warunkach. Jest on dokładnie odplamiony, oczyszczony z zalegającego kurzu, co ma szczególne znaczenie dla alergików. Co więcej, dywan będzie dokładnie wysuszony, zatem praktycznie nie istnieje ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu, jaki mógłby się pojawić, gdyby był on wysuszony niedokładnie.

A jaki jest koszt takiej usługi? Jeśli chodzi o czyszczenie dywanów – cena we Wrocławiu zaczyna się już od ok. 20 zł za m2.

Jak wygląda pranie manualne?

Pranie manualne można wykonać zarówno na sucho, jak i na mokro. Niezależnie od wybranego rodzaju, całość prac rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia dywanu, a potem warto zadbać też o rozczesanie włókien przed rozpoczęciem pracy. Zazwyczaj w warunkach domowych, wysypujemy na dywan specjalny proszek, który należy wetrzeć lub pozostawić na określony czas, by mógł zadziałać, a następnie ściągamy go odkurzaczem.

Z kolei pranie na mokro zaczyna się od wywabiania plam po odkurzaniu. Należy dokładnie dobrać środki do rodzaju plam i w mało widocznym miejscu przeprowadzić test sprawdzający, czy środek nie niszczy dywanu. Po wywabianiu plam, można przystąpić do wyczyszczenia całości. Po zakończeniu prania warto wynieść go na dwór i pozostawić na słońcu do dokładnego wyschnięcia.

dywan w pięknym pokoju

Plusy prania manualnego

Jest ono tańsze, niż profesjonalna usługa. Jesteśmy już na ogół wyposażeni w odkurzacze, a dostępne na rynku środki są na ogół niezbyt drogie, a przy tym raczej wydajne.

Co więcej, jeśli zależy Ci na stosowaniu środków ekologicznych, samodzielnie decydujesz o ich doborze, podczas gdy w pralni nie masz już na to czasem zbytniego wpływu. Jeśli stosujesz dobre środki i zabierasz się do prania w odpowiedni sposób, masz całkiem duże szanse uzyskać efekty podobne jak wtedy, gdy oddasz dywan do pralni.

Zarówno pranie manualne, jak i automatyczne ma swoje zalety, lecz czasem warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, by zaoszczędzić czas i zyskać gwarancję skutecznego rozprawienia się z plamami, które w domowych warunkach są trudne do usunięcia.