Biustonosz do karmienia – usztywniany czy bez fiszbin?
Przed postawieniem sobie takiego pytania wiele kobiet zastanawia się, czy w ogóle takiego biustonosza potrzebuje. Odpowiedź brzmi tak, i to z kilku ważnych powodów. Warto wiedzieć także o tym, że inny biustonosz sprawdzi się na początku karmienia piersią, a inny, w kolejnych miesiącach karmienia niemowlęcia. Nieco inaczej dobiera się także biustonosz pod względem wielkości piersi.
Dlaczego warto inwestować w biustonosz do karmienia?
Wiele młodych mam powie, że są pilniejsze wydatki, niż taki biustonosz, lecz nie do końca jest to prawdą. Poniżej kilka argumentów za jego zakupem.
- Dobrze dobrany biustonosz to przede wszystkim większy komfort, a co za tym idzie – samopoczucie.
- Podczas ciąży rozmiar piersi ulega znaczącym zmianom, co często pociąga za sobą rozstępy. Jeśli przy obfitym biuście dorzucimy brak odpowiedniego biustonosza do karmienia, skóra na piersiach ulegnie jeszcze większemu obciążeniu, a co za tym idzie, rozciągnięciu.
- Piersi w czasie ciąży i karmienia staja się o wiele bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce. Decydując się na źle dobrany biustonosz, narażamy się na ból przy każdym ruchu.
- Ten punkt dotyczy pań, które na co dzień szczycą się obfitym biustem. Podczas laktacji piersi ulegają dodatkowemu powiększeniu, a jeśli nie dobierzemy stosownego biustonosza, narazimy się na silne bóle kręgosłupa. Organizm i tak będzie wycieńczony po ciąży, warto zatem zadbać o to, by nie dokładać mu kolejnych obciążeń.
- Noszenie biustonosza umożliwia założenie specjalnych wkładek laktacyjnych, dzięki którym mleko nie zabrudzi ubrań ani bielizny.
- Najważniejsze: na co dzień śpimy raczej bez biustonosza. Jednak czas karmienia piersią jest czasem szczególnym, kiedy to biust potrzebuje wsparcia przez całą dobę, także nocą. Dobrze dobrany biustonosz do karmienia to klucz do dobrego snu. Młode mamy potrzebują go szczególnie.
Dobór biustonosza do karmienia – na co zwracać uwagę?
Podstawowe zasady doboru są takie same jak w przypadku biustonoszy noszonych na co dzień. Pamiętamy jednak o kilku dodatkowych rzeczach. Biustonosz dobieramy na miesiąc lub dwa przed porodem. Nie zostawiajmy tego na później, zwyczajnie z uwagi na brak czasu. Obliczając rozmiar biustonosza, od otrzymanego wyniku odejmujemy od 5 do 15 cm – z uwagi na to, że po porodzie biust się nieco zmniejszy.
To, ile odejmiemy od wyniku, zależy od tego, jak bardzo piersi urosły podczas ciąży. Jeśli zaś chodzi o rozmiar miseczki, zwiększ go o 1. (np. z C na D). Warto pamiętać o tym, że na jednym biustonoszu może się nie skończyć i że będzie trzeba dobierać kolejne jeszcze po porodzie.
Biustonosz z fiszbinami czy bez?
Na początek lepiej sprawdzają się modele bez fiszbin, ze względu na duże jeszcze wahania w rozmiarze piersi oraz ze względu na większą swobodę ruchów. Biustonosz bez fiszbin powinien być wystarczający również w późniejszym czasie w przypadku pań z niewielkimi piersiami. W przypadku dużych piersi z czasem lepsze będzie przejście na biustonosz z fiszbinami, ze względu na lepsze podtrzymanie biustu, który i tak już jest dużym ciężarem dla kręgosłupa. Szczególnie uważamy na to, by fiszbiny nie uciskały piersi, co może skutkować zatorem.
Istnieje wiele powodów, by zainwestować w dobrej jakości biustonosz do karmienia. Równie ważny jest wybór miejsca, w którym na taki zakup się zdecydujemy. Duży wybór biustonoszy dla kobiet w ciąży i po prodzie znajdziemy w sklepie internetowym: