Wrastający paznokieć – czy jest się czego bać?

Wrastający paznokieć jest dolegliwością znacząco wpływającą na estetykę stóp, a co za tym idzie dość wstydliwą. Nieprzyjemność ta sprawia dyskomfort, a z czasem nawet i ból. Dlatego promuje się właściwe dbanie o tę ważną część ciała, jaką są stopy. Warto zapobiegać wrastaniu paznokci, poprzez odpowiednią pielęgnację.

Wrastający paznokieć – czym jest i jak się to leczy?

Nie wszyscy wiedzą jak wyglądają wrastające paznokcie u stóp. Próby wyjaśnienia tej dolegliwości nie oddają tego, jak to wygląda w rzeczywistości. Wał paznokciowy, czyli po prostu płytka paznokciowa podwija się, wbijając się w skórę. Bywa, że płytka wrasta tylko z jednej strony, choć zdarza się, że ma to miejsce w obu stronach paznokcia. Dolegliwość wiąże się z bólem, który jest wyjątkowo intensywny podczas chodzenia. Nieprzyjemnym także staje się nakładanie obuwia czy jakiekolwiek czynności prowadzone w obrębie stóp. Można powiedzieć, że cała stopa staje się obolała i nadwrażliwa. Każdy ruch może spowodować głębsze wbicie się wału paznokciowego w skórę.

Wrastający paznokieć może grozić silnym stanem zapalnym, objawem potencjalnego rozwoju zapalenia jest obrzęk i zaczerwienienie paznokcia. Gorszym i bardzo bolesnym zagrożeniem przy tej dolegliwości jest powstanie zakażenia bakteryjnego rany. Zwiększone ryzyko powoduje umiejscowienie dolegliwości, które jest skazane na ciągły kontakt z różnymi powierzchniami i rzeczami oraz na stały częsty ucisk. Bakteryjne zakażenie to niestety kolejna porcja bólu, który przybiera wręcz formę stałą; może się ono także wiązać z pojawieniem się w ranie ropnej wydzieliny, która będzie się sączyć mocniej podczas ruchu chorego. Do bardzo nieprzyjemnych objawów może także dojść w przypadku dużego zaniedbania, gdy zakażenie może wówczas objąć cały palec.

podologiaPrzyczyn pojawienia się wrastającego paznokcia, może być wiele. Czasem czynniki nakładają się na siebie, doprowadzając do dolegliwości. Najczęściej mówi, się o szkodliwym wpływie noszenia za małych i złych butów, za mocno opinających czy uciskających stopę. Drugą równie ważną przyczyną jest złe obcinanie paznokci, może wręcz uznać ten czynnik za jeden z głównych powodujących późniejsze wrastanie paznokcia.

Dzisiejsze leczenie na szczęście oferuje więcej możliwości. Współcześnie nie trzeba decydować się na zabiegowe usunięcie paznokcia w całości. Coraz rzadziej wybiera się tę niekomfortową metodę leczenia. Aktualnie popularniejszy jest zabieg wycięcia klinowego czy założenia specjalistycznych klamer na paznokcia.

Zapobiegaj!

Istotne jest, aby podejmować kroki zapobiegawcze. Opłaca się uniknąć zabiegów, kosztów i bólu. Aby zapobiec dolegliwości, należy m.in. unikać niewygodnych butów oraz właściwie obcinać paznokcie. Warto także zwrócić większą uwagę na stopy. Na rynku pojawia się coraz więcej gabinetów podologicznych, które zajmują się profesjonalną pielęgnacją stóp. W swojej ofercie posiadają pedicure leczniczy, który pomoże przy wrastającym paznokciu. Pedicure leczniczy to także profilaktyczna diagnoza oraz profesjonalny zabieg pielęgnacyjny. Zabieg ten składa się z kilku etapów. Etap pierwszy decyduje o dalszym postępowaniu, sprawdza się wówczas stopy pod kątem zmian chorobowych. Postępowanie z wrastającym paznokciem zależy od stadium zaawansowania dolegliwości. W przypadkach łagodnych wbijająca się część paznokcia zostaje usunięta, po czym przy użyciu specjalnego sprzętu, miejsce wykańcza się i wygładza. Jeśli schodzenie przybrało już formę zaawansowaną, to traktuję się paznokieć odpowiednią klamrą prostującą. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna. Jeśli stopy są zdrowe, podejmowane są zabiegi profilaktyczno-pielęgnacyjne, w gabinecie można także uzyskać informacje dotyczące prawidłowej pielęgnacji stóp.


W problemach z wrastającym paznokciem może pomóc Ci dermatolog, sprawdź ofertę poradni dermatologicznej w Na Grobli.