Terapia małżeńska – czy na pewno nam pomoże?

Nawet najbardziej udane związki przechodzą chwile kryzysu. Problemy pojawiają się bardzo często zupełnie niespodziewanie, gdy nie jest się na nie gotowym.

Przez to szczególnie trudno jest się z nimi uporać. Z powodu nieumiejętności rozmawiania o problemach i ze względu na skłonność do chowania w sobie urazy i złości na drugą osobę, wiele małżeństw nie potrafi sobie poradzić z kryzysem w związku samodzielnie. W takiej sytuacji warto rozważyć, czy rozwiązaniem odpowiednim dla jednej i drugiej strony nie będzie profesjonalna terapia małżeńska. Jakie są zalety takiego rozwiązania i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czy jest to skuteczny sposób na rozwiązywanie problemów, czy jednak lepiej próbować poradzić sobie z nimi samodzielnie? Dowiedz się więcej na ten temat.

terapia małżeńska świdnica

Terapia małżeńska u psychologa

Częste kłótnie, lakoniczne wymiany zdań, różnice w poglądach, które nagle zaczynają być o wiele bardziej rażące i problematyczne niż wcześniej – to zaledwie kilka z objawów tego, że w małżeństwie nie układa się do końca tak dobrze, jak powinno. Problemy z komunikacją pojawiają się bardzo często nagle i z różnych powodów. Czasami wiąże się to osobistymi problemami jednej ze stron na tle emocjonalnym lub psychicznym, a czasami spowodowane jest częstymi różnicami zdań między małżonkami.

Jeszcze kiedy indziej powodem są problemy finansowe lub zawodowe, kłopoty rodzinne lub pogarszający się stan zdrowia, problemy i kłótnie z dziećmi lub różnice zdań dotyczące zakładania rodziny. Powodów może być naprawdę wiele i to, co dla jednych nie będzie stanowiło najmniejszego problemu, dla innych może okazać się bardzo poważną barierą, która wywróci całe małżeńskie życie do góry nogami i sprawi, że trudno będzie znaleźć wyjście z nieprzyjemnej sytuacji.

Niestety wiele małżeństw wychodzi z założenia, że ze wszystkim muszą radzić sobie samodzielnie. W Polsce terapie małżeńskie wciąż są mało popularne i przez wiele osób odrzucane, ze względu na staromodne podejście czy przestarzałe poglądy na temat tego, że z problemami w domu należy sobie radzić samodzielnie. Jest to jednak mit i należy sobie to jak najszybciej uświadomić. Nie ze wszystkim trzeba radzić sobie samodzielnie. Psychologowie oraz terapeuci to lekarze specjaliści, których zadaniem jest wspieranie pacjentów odkrywaniu problemów oraz docieraniu do ich sedna, a także w poszukiwaniu sposobów na ich rozwiązanie.

psychoterapia dla par

Terapia małżeńska powinna być drogą dla pary, podczas której odkryją oni swoje wszystkie żale oraz obawy i zaczną rozmawiać o swoim podejściu i punkcie widzenia na konkretne tematy. Pozwoli to wypracować między małżonkami porozumienie, które bez mediacji osoby postronnej i odpowiednio do tej roli przygotowanej mogłoby nie być możliwe. Dlatego też terapia małżeńska w chwili, gdy nie możecie od dłuższego czasu się ze sobą dogadać i dojść do porozumienia nawet w codziennych kwestiach, jest jak najbardziej wskazana i może uratować Waszą wystawioną na ciężką próbę relację. 

Sprawdzony specjalista od terapii małżeńskiej

Decyzja o udaniu się na terapię małżeńską powinna być wspólna. To pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca takiego wyboru. Nie można nikogo zmusić do tego, aby otworzył się przed psychologiem i zechciał przepracować problemy małżeńskie, dlatego wspólnie musicie podjąć chęć walki o Waszą relację. W momencie, gdy już się na to zdecydujecie, warto wybrać naprawdę sprawdzone usługi na najwyższym poziomie. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do terapeuty lub psychologa, który specjalizuje się w takiej tematyce. Jest to gwarancja, że jego działania będą odpowiednio dopasowane do Waszych potrzeb.

Ponadto specjalista od terapii małżeńskich będzie umiał o wiele szybciej odkryć sedno Waszych problemów, a co za tym idzie, efekty terapii będą o wiele szybciej widoczne niż w przypadku udania się do psychologa zajmującego się różnymi problemami. Jak podaje psycholog Małgorzata Małek, dopasowanie psychologa do Waszych potrzeb jest niezwykle istotne. Sama specjalizacja to jedno, jednakże ważne jest również, abyście obydwoje poczuli zaufanie do Waszego terapeuty. W przeciwnym razie nie będziecie w stanie być z nim w stu procentach szczerzy, a bez tego terapia nie będzie miała sensu.