Sposoby leczenia endometriozy

Endometrioza jest chorobą kobiet i dotyka ona sporej części społeczeństwa. Jest to przypadłość narządów płciowych charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej macicy, które przedostają się poza jamę macicy. Komórki te bardzo często przemieszczają się do wnętrza jamy, jelit, pęcherza czy odbytu. Tak jak macica reagują na zmiany hormonalne tak jak podczas normalnego cyklu miesiączkowego w wyniku, którego za szczepów wydostaje się krew. Nie ma ona jednak ujścia przez co gromadzi się w organizmie tworząc skrzepy w następstwie czego dochodzi do przewlekłej reakcji zapalnej. Objawy są bardzo bolesne, dochodzi do rozregulowanie cyklu miesiączkowego, bolesności i problemów podczas stosunku.

Geneza endometriozy

Co ciekawe do tej pory nie znaleziono przyczyny występowania tej choroby. Endometrioza rozpoznawana jest na podstawie objawów klinicznych oraz poprzez USG czy rezonans magnetyczny. Podstawowym badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie endometriozy jest USG zarówno dopochwowe jaki to odbytnicze. Ginekolog na podstawie wyników może łatwo stwierdzić czy kobieta cierpi na daną przypadłość, z racji że torbiele umiejscowione zwłaszcza na jajniku są bardzo charakterystyczne podczas badań ultrasonograficznych. W diagnostyce endometriozy niekiedy wykorzystuje się laparoskopie. Polega ona na wprowadzeniu instrumentu optycznego do jamy otrzewnej i sprawdzenie przez lekarza stanu w jakim znajdują się narządy wewnętrzne. Dzięki temu sposobowi można jednoznacznie sprawdzić czy dana kobieta cierpi na zaburzenia.

Sposoby na endometriozę

Leczenie endometriozy wciąż jest udoskonalane. Zazwyczaj stosowane są hormonalne preparaty antykoncepcyjne oraz substancje, które zapobiegają namnażaniu się komórek błony śluzowej.

Doustne tabletki antykoncepcyjne są stosowane od wielu lat i uznawane są za skuteczną metodę w przypadku podejrzenia endometriozy. Stosowane są również w celu uregulowania miesiączki. Progestageny hamują wzrost szczepów endometriozy doprowadzając do ich zaniku. Można je stosować w postaci zarówno tabletek, ale również domięśniowo lub poprzez systemy wewnątrzmaciczne uwalniające hormon. Przy wykorzystaniu tego typu leczenia często występują negatywne skutki uboczne w postaci obniżenia nastroju czy przyrost masy ciała. Danazol jest skuteczny w zwalczaniu bólu, hamuje syntezę i uwalnianie hormonów jajnika. Obecnie jest rzadko stosowany, powodował on wiele niepożądanych efektów takich jak przyrost masy ciała, hirsutyzm, trądzik czy przetłuszczanie skóry.

ból występujący przy endometriozie

Sytuacji gdy chora odczuwa intensywny ból w obrębie miednicy mniejszej niezbędne niekiedy będzie leczenie chirurgiczne. Celem takiego zabiegu będzie usunięcie ognisk choroby oraz wrostów i przywrócenie prawidłowych anatomicznych działań funkcji narządów miednicy mniejszej. Niestety wycięcie ognisk endometriozy  niekiedy może być bardzo trudne, z racji że komórki błony śluzowej głęboko zagnieżdżają się w ścianach narządów. Zazwyczaj wykonywana jest w postaci laparoskopii ponieważ jest to bezpieczna i dobrze preferowana przez pacjentki metoda. Niekiedy w bardzo ciężkich, szczególnych przypadkach u kobiet, które nie planują ciąży podejmuje się decyzję o usunięciu całej macicy wraz z jajnikami. Proces ten wywoła tak zwaną menopauzę chirurgiczną. Operacja należy do trudnych i skomplikowanych, a interwencja ta jednak nie przynosi wszystkich kobiet całkowitego wyleczenia i pozbycia się dolegliwości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o pilny kontakt poprzez http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm? 

Aby zapobiec rozwijaniu się endometriozy każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania i w razie jakichkolwiek niepożądanych wyników skonsultować je jak najszybciej z odpowiednim ginekologiem. Szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia może znacząco wpłynąć na przebieg choroby i zatrzymać ją. Gdy endometrioza jest rozpoznana w początkowych stadiach, do jej wyleczenia wystarczy włączenie odpowiednich tabletek przez co pacjentka uniknie wielu nieprzyjemnych objawów.