Psychoterapia szyta na miarę – który rodzaj psychoterapii będzie odpowiedni dla Ciebie?

Czujesz się nierozumiany przez otoczenie, a nawet przez rodzinę? Psychoterapeuta Cię wysłucha oraz znajdzie istotę problemu. Pomoże w konfliktach wewnętrznych, problemach życiowych, a nawet w kłopotach z partnerem. Popularne nazwy, które zna każdy to: psychoterapia indywidualna, dla par, rodzinna lub grupowa. Dzisiaj poznasz trzy skuteczne rodzaje psychoterapii, które jednak sprawdzają się w różnych sytuacjach. Sprawdź, na czym polega oraz w jakich problemach sprawdzi się psychoterapia psychodynamiczna, ericksonowska oraz gestalt.

Psychoterapia psychodynamiczna

Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
Psychoterapia psychodynamiczna zajmuje się uczuciami w taki sposób, aby zrozumieć nieuświadomione przyczyny naszego cierpienia. Podświadome uczucia mają na nas ogromny wpływ, dlatego terapeuta podczas terapii psychodynamicznej stara się pomóc pacjentowi poprzez konkretne pytania, stawianie hipotez oraz dzielenie się obserwacjami. Niezwykle ważna jest szczera i nieskrępowana rozmowa pacjenta z terapeutą o wszystkim, co przychodzi do głowy. Ukrywane myśli lub uczucia oraz okłamywanie psychoterapeuty nie poprawi stanu zdrowia pacjenta, dlatego psychoterapia psychodynamiczna wyróżnia się szczególną więzią, jaką jest relacja psychoterapeutyczna.

Dla kogo terapia psychodynamiczna?
Ten rodzaj terapii jest skierowany głównie do osób, które chcą rozwiązać swoje problemy, ale nie potrafią wskazać ich źródła. Podejście psychodynamiczne jest więc często wykorzystywane w terapii leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeniach lękowych czy depresji. Jeśli masz problem z utrzymaniem stałych relacji lub masz niskie poczucie własnej wartości, to terapia psychodynamiczna pod okiem doświadczonego psychoteraupety może Ci pomóc.

leczenie depresji

Psychoterapia ericksonowska

Na czym polega psychoterapia ericksonowska?
Psychoterapia ericksonowska skupia się na teraźniejszości oraz na patrzeniu w przyszłość. Każdy z nas jest indywidualną i wyjątkową jednostką, dlatego główne założenia teorii ericksonowskiej obejmują m.in. koncentrację na aspektach życia, które są możliwe do zrealizowania – a nie na tym, co jest idealnie; każdy z nas podejmuje decyzje, które wydają się w danej chwili najlepsze; warto patrzeć obiektywnie na problem. W psychoterapii ericksonowskiej ważne jest dokonywanie zmian małymi krokami oraz podkreślanie pozytywnych aspektów zmian, których nie należy się bać, ponieważ każde zachowanie człowieka jest przydatne.

Dla kogo psychoterapia ericksonowska?
Ten rodzaj terapii jest skierowany do osób, które są otwarte na niestandardowe rozwiązania. Terapia ericksonowska wykorzystuje m.in. takie techniki jak hipnoza czy zachęcanie do oporu. Terapia ericksonowska jest wykorzystywana do leczenia depresji, zaburzeń odżywiania, ale także aby ratować relacje partnerskie. Trzeba mieć na uwadze, że spojrzenie ericksonowskie przewiduje wyłącznie terapie krótkoterminowe, jednak dzięki intensywnej pracy nad problemem, często udaje się zwalczyć problem skutecznie.

Psychoterapia gestalt

Na czym polega psychoterapia gestalt?
Psychoterapia gestalt wyróżnia się skupieniem na „tu i teraz”. Jej głównym celem jest wzrost potencjału człowieka, wzmocnienie jego autentycznych pragnień oraz potrzeb. Terapeuta podczas psychoterapii gestalt wykorzystuje główne założenie tej metody, jaką jest stwierdzenie, że człowiek nie jest sumą cech, ale nierozerwalną całością oraz zbudowany jest z ciała, umysłu oraz emocji. Każdy z nas może kierować swoim losem, ale tylko głębokie zrozumienie swoich uczuć oraz potrzeb skutkuje właściwymi decyzjami. Psychoanaliza gestalt wyróżnia się tym, że terapeuta ma za zadanie pomóc odszukać pacjentowi rozwiązanie oraz obserwować i wspierać proces zmian, ale to pacjent zna najlepsze rozwiązanie, tylko musi je znaleźć.

Dla kogo psychoterapia gestalt?
Jeśli chcesz nadać swojemu życiu sens lub masz wrażenie, że żyjesz w przekonaniach, które hamują Twój rozwój, psychoterapia gestalt pomoże Ci wyjść z kryzysu oraz rozwinąć Twój potencjał. Ponadto terapia gestalt wykorzystywana jest w leczeniu depresji, fobii, nerwic oraz jako terapia zaburzeń osobowości.