Jakie spodnie założyć na narty?

Dobra odzież narciarska to podstawa dobrej zabawy na stoku. Czy to dla początkujących, czy zaawansowanych wielbicieli sportu, wybór odpowiednich spodni powinien zawsze stać na pierwszym miejscu. Dobre narty są ważne, ale jeśli odzież nie jest w stanie ochronić cię przed wiatrem i mokrym śniegiem, żaden zjazd nie będzie należał do przyjemnych. Jak zatem wybrać spodnie narciarskie?

Kluczowa rola membrany w spodniach narciarskich

Materiał, z którego wykonane zostały spodnie narciarskie jest pierwszym i głównym elementem, od którego zależy ich ostateczna jakość. Aby spodnie nie przepuszczały wilgoci i śniegu, a jednocześnie pozwalały skórze oddychać, konieczne będzie spojrzenie na zastosowaną membranę. Jest to wodoszczelna i oddychająca warstwa sprasowana z materiałem wierzchnim spodni. Choć z zewnątrz nieprzemakalna, membrana pozwala na odprowadzanie wody z organizmu, zapobiegając w ten sposób odparzeniom i pozwalając na komfortową jazdę.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje membrany stosowanej w spodniach narciarskich. Membrana mikroporowata składa się, jak sama nazwa wskazuje, z maleńkich porów w kształcie lejków. Te są tak małe, że nie przepuszczają do środka nawet najmniejszych cząsteczek wody, za to doskonale wentylują pozwalając wydostać się wytwarzanej przez ciało parze wodnej. Dodatkowo, membrana mikroporowata nie przepuszcza wiatru. Zaletą tego wariantu membrany jest zdecydowanie dobra wentylacja i ochrona przed wilgocią, jednak zdarza się, że pod wpływem częstego prania i zabrudzeń pory membrany zapychają się i tracą swoje właściwości.

 spodnie narciarskie

Membrana hydrofilowa działa na zupełnie innej zasadzie. Brak w niej jakichkolwiek porów, a więc nie ma mowy o przemakaniu – spodnie z tego materiału są w 100% wodoodporne. Wentylację zapewnia tu wymiana ciśnienia powstająca dzięki różnicy temperatur przy ciele i na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu spodnie z membraną hydrofobową są doskonałe w bardzo mroźne dni. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest gorsza wentylacja przy nieco wyższych temperaturach.

Warstwa wierzchnia

Podszewka oraz warstwa wierzchnia spodni są w przemyśle produkującym spodnie narciarskie określane mianem laminatu. To od jego jakości zależy w głównej mierze wytrzymałość spodni. Laminatem godnym uwagi i zdecydowanie wybijającym się na czoło stawki jest Cordura, czyli połączenie poliamidu, powłoki poliuretanowej oraz teflonu. Jego wytrzymałość jest bardzo wysoka, a spodnie nie tracą przy tym na lekkości, co z pewnością spodoba się wielu narciarzom. Uwagę warto zwrócić także na Nylon, który jest delikatnie rozciągliwy, ale również bardzo wytrzymały. Często stosowane w produkcji spodni narciarskich są też Lycra, Polartec, Toraydelfly, Entrant oraz laminaty. Z tak przygotowaną wiedzą o produkcji spodni narciarskich, wybór odpowiednich staje się kwestią gustu i indywidualnych preferencji. Pamiętając o najważniejszych cechach, jakie powinny posiadać każde spodnie narciarskie można spokojnie przystąpić do szusowania po stokach. Dodatkowo w przerwie pomiędzy zjazdami na stokach narciarskich można skorzystać z pieszych wycieczek. Wystarczy mieć tylko odpowiednie ubranie w tym ocieplane spodnie trekkingowe.