Co należy rozważyć przed zdecydowaniem się na bariatrię?

Operacje bariatryczne – wskazania, przeciwwskazania i koszty

Skoro już wiemy, jak wyglądają typy operacji, jakie są główne cele i funkcje bariatrii, warto zdobyć informacje na temat przeciwwskazań oraz wskazań do przeprowadzenia operacji. Zasady wykonywania operacji bariatryczne są ściśle określone ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie trzeba spełnić, jest wiek pacjenta. Nie może być on niższy niż 18 lat, ani wyższy niż 60 lat. Oczywiście istnieją wyjątki, dotyczące wieku pacjenta. Dużo zależy od jednostki. Następnym istotnym kryterium, jest natężenie problemu. Ważny jest stan, w jakim aktualnie znajduje się pacjent, jednak należy pamiętać, że nie każda osoba cierpiąca na otyłość, wymaga operacji. Ponadto, liczy się również stan zdrowotny pacjenta oraz choroby spowodowane nadmierną otyłością. Nie bez znaczenia zostaje również poziom BMI pacjenta – jego liczba musi wynosić od 35 do 40 BMI. Jest to bardzo wysoki wskaźnik, informujący nas o konieczności wybrania się do specjalisty. Liczy się również nastawienie pacjenta do operacji. Jest to czynnik niekiedy decydujący – lekarze, którzy zamierzają się podjąć zadania, jakim jest wykonanie operacji, muszą mieć pewność, że pacjent podejmie współpracę zarówno przed jak i po operacji. Czas po operacji jest tak naprawdę zależny od samego chorego. Do wskazań należy również brak ciężkich chorób psychicznych.

Zanim się zdecydujesz

Jeśli natomiast mówimy o przeciwwskazaniach – jednym z najważniejszych jest bez wątpienia ciąża, choroby nowotworowe, wrzody żołądka oraz innych części układu pokarmowego. Osoby, które pilnie potrzebują takiej operacji, muszą zakwalifikować się do grona pacjentów mogących odbyć jeden z wielu zabiegów. Innym, również istotnym przeciwwskazaniem co do odbycia operacji, jest pozostawanie w stanie uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Taki stan absolutnie nie pozwala na wykonanie operacji tego typu. Choroby układów oddechowego i krążeniowego również stanowią przeszkodę. Do tego wszystkiego można jeszcze zaliczyć ciężkie choroby psychiczne. Wszelkie ciężkie choroby układu pokarmowego także nie pozwalają na wykonanie operacji.
Koszta, jakie należy ponieść w związku z operacją, nie należą do niskich. Jednak operacje te stanowią punkt kulminacyjny w życiu każdej osoby cierpiącej na przewlekłą otyłość. Prócz wstydu przed swoim nieatrakcyjnym wyglądem, towarzyszy nam również obawa przed znaczną utratą zdrowia. Dlatego ceny często są drugorzędna kwestią. Np., znany by-pass żołądkowy może kosztować nas do 20 tysięcy złotych. Tzw. balon, który umieszczany jest w żołądku, wynosi około 8 tysięcy zł. Natomiast opaska, która umieszczana jest na żołądku chorego, może kosztować od 25 do 20 tysięcy. Ceny takich operacji mogą się wahać. Niektóre typy operacji są uznawane za mało skuteczne lub nie do końca dopracowane, co przekłada się na cenę. Koszt, jaki trzeba ponieść za wykonanie operacji, zależy również od lekarza i kliniki. Jednak warto się zapoznać z cennikiem takich usług, gdy wiemy, że musimy skorzystać z usług bariatrii. Sama dziedzina medycyny, jaką jest bariatria, cały czas jest udoskonalana, dzięki czemu zwiększa się dbałość o szczegóły. Ceny operacji, choć są wysokie, w przyszłości przełożą się na efekty, jakie osiągniemy dzięki operacji i opiece lekarzy. Bariatria umożliwia nam wydostać się z ciężkiej choroby, jaką jest otyłość. Warto więc przeznaczyć odpowiednią sumę pieniędzy na przeprowadzenie bezpiecznej operacji w odpowiedni sposób przez wykwalifikowany zespół lekarzy.